Бретања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бретања
Bretagne / Breizh
Знаме на Бретања
Знаме
Грб на Бретања
Грб
Гесло: Kentoc'h mervel eget bezañ saotret
"Подобро мртви одошто обесчестени"
Химна: "Bro Gozh ma Zadoù"
Местоположбата на Бретања (зелено) и административниот регион Бретања (темно зелена) во Франција (портокалова) и во Европската Унија
Местоположбата на Бретања (зелено) и административниот регион Бретања (темно зелена) во Франција (портокалова) и во Европската Унија
Country Франција
Најголеми населени места
Површина
 • Вкупна34.023 км2 (13.136 ми2)
Население (January 2007 estimate)
 • Вкупно4.365.500
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Бретања — полуостров, културен и административен регион во северозападна Франција. Најпрво како кралство, а потоа како војводство, Бретања била феудален посед на Кралството Франција. Бретања исто така се нарекува Мала Британија (за разлика од Велика Британија). Бретања е една од шесте региони кадешто живее народ со келтско потекло.[1]

Бретања се простира на полуостровот кој се наоѓа во северозападна Франција помеѓу Ла Манш на север и на Бискајскиот Залив на југ. Нејзината површина изнесува 34.023 км². Историската провинција Ова е поделена во пет одделенија: Finistère на запад, Côtes-d'Armor во северниот дел, Ille-et-Vilaine во северниот дел исток, Loire-Atlantique на југ исток и Morbihan во јужниот дел на Баскискиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

Регионот Бретања во XIV век

Најголеми градски центри[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Бретонците се римокатолици.

Јазик[уреди | уреди извор]

Застапеност на бретонскиот јазик во Бретања (2004).
Двојазични сообраќајни знаци во Кемпер напишани на бретонски јазик.

Францускиот е единствениот официјален јазик во Франција. Двата регионални јазици (гало и бретонскиот) немаат официјален статус во државата, иако тие во извесна мерка се поддржуваат од регионалните власти во рамките на уставните ограничувања: бретонскиот е најзастапен во западниот дел, но може да се сретне и низ целата Бретања. Гало јазикот се зборува на истокот на Бретања.

Во јули 2008 година бил усвоен амандман на Уставот Франција со кој се вели дека регионалните јазици припаѓаат претставуваат француско наследство. Ова е значаен чекор во признавањето на Бретон и другите малцински јазици во Франција, меѓутоа, тоа со тоа на малцинските јазици не им се дадени повеќе права.

Околу 4500 до 5000 возрасни следеле вечерни курсеви за бретонски јазик во 2007 година. Во 1999 година било проценето дека бретонскиот јазик во семејствата го научуваат само 3% од населението.[2]

Бретонска музика[уреди | уреди извор]

Со оглед на тоа што Бретања е област на големо келтски наследство, музиката, песните и игрите се многу слични на ирските. Како резултат на долговековната француска асимилација денес текстовите на бретонските песни во најгоем дел се на француски јазик.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Мегалитите во Карнак

Бретања, како и други области каде живеат луѓе со келтско потекло, е дом на многу мегалитски споменици. Мегалитите може да се најдат на секаде на полуостровот. Најпознати се мегалитите кои се наоѓаат во близина Карнак. Целта на овие споменици сè уште е непознат.

Галерија на слики[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]