Нант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нант
Земја Франција
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Жан Марк Еро (СП)
Население 1 281,500
Часовен појас CET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр. 44109
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Нант (француски: Nantes , бретонски: Naoned) е град во западна Франција, во регионот Лоарски Крај (департман Атлантска Лоара), сместен на реката Лоара, оддалечен 50 км од Атланскиот Океан. Нант е едно од главните пристаништа во Франција.


Географија на Нант[уреди | уреди извор]

  • Нант е некогашна престолнина на Бретања. Градот се наоѓа на оддалеченост од околу 55 км од Атланскиот океан и е сместен на северниот дел од реката Лоара.
  • Со околу 280.000 , Нант е шестиот град по големина во Франција по број на жители. Во пошироката урбана зона живеат над 600.000 луѓе.
  • Климата во Нант е под влијание на Атланскиот океан. Зимите се благи и врнежливи , додека летата топли но не премногу сушни.

Просечната температура изнесува околу 12 °C (зима: 5 °C, лето: 18,5 °C).Панорама на Нант