Нант

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Нант

Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Градоначалник Жан Марк Еро (СП)
(2008-2014)
Статистики
Површина1 65,19 км²
Население1 281.500 жит.  
 - Ранг 6-ти град во Франција по број на население
 - Густина 4318 жит/км²
Урбана област 5.236 km2 (2,022 sq mi)
(2008)
 - Население 580,000 (2008)
Метро. област 22.426 km2 (8,659 sq mi)
(1999)
 - Население 804,000 (2008)
Часовен појас CET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр. 44109/ 44000, 44100, 44200, and 44300
Повик. бр. 02
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Нант (француски: Nantes , бретонски: Naoned) е град во западна Франција, во регионот Лоарски Крај (департман Атлантска Лоара), сместен на реката Лоара, оддалечен 50 км од Атланскиот Океан. Нант е едно од главните пристаништа во Франција.


Географија на Нант[уреди | уреди извор]

  • Нант е некогашна престолнина на Бретања. Градот се наоѓа на оддалеченост од околу 55 км од Атланскиот океан и е сместен на северниот дел од реката Лоара.
  • Со околу 280.000 , Нант е шестиот град по големина во Франција по број на жители. Во пошироката урбана зона живеат над 600.000 луѓе.
  • Климата во Нант е под влијание на Атланскиот океан. Зимите се благи и врнежливи , додека летата топли но не премногу сушни.

Просечната температура изнесува околу 12 °C (зима: 5 °C, лето: 18,5 °C).Панорама на Нант