Лил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Place du Général de Gaulle, Lille.JPG
Плоштадот Генерал де Гол
Грб на Лил
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Лил
Општ. заедница Лил Метропола
Градоначалник Мартин Обри (Социјалистичка партија)
(2008-2014)
Статистики
Површина1 39,51 км²
Население1 226.800 жит.  
 - Ранг 10-ти град по број на жители
 - Густина 5740 жит/км²
Урбана област 450 km2 (170 sq mi)
(1999)
 - Население 1,000,900 (1999)
Метро. област 975 km2 (376 sq mi)
(1999)
 - Население 1,143,125 (1999)
Часовен појас CET (GMT +1)
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Лил (француски: Lille) е град во северна Франција и е главен град на департманот Север и регионот Север-Па де Кале. Поширокото подрачје на Лил е четврт урбана зона во Франција, зад регионите на Париз, Лион и Марсеј.