Прованса-Алпи-Азурен Брег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прованса-Алпи-Азурен Брег
Provence-Alpes-Côte d'Azur
—  Регион на Франција  —
Знаме на Прованса-Алпи-Азурен Брег
Знаме

Лого
Земја Франција
Префектура Марсеј
Департмани
Управа
 • Претседател на советот Мишел Возел (СП)
Површина
 • Вкупна 31.400 км2
Население (2010-01-01)
 • Вкупно 4.998.000 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
NUTS FR8
Портал regionpaca.fr

Прованса-Алпи-Азурен Брег (француски: Provence-Alpes-Côte d'Azur; провансалски: Provença-Aups-Còsta d'Azur / Prouvènço-Aup-Costo d'Azur) е регион во Франција.

Образуван е од следниве поранешни покраини:

Во регионот има 6 департмани. На исток се протега границата со Италија , на југ е Средоземното Море и кнежевството Монако, на север е департманот Рона-Алпи, а на запад Лангдок-Русијон со реката Рона долж самата граница. Департманите се следниве:

Во економски поглед, реионот е трет по важност во земјата, веднаш по Ил де Франс и Рона-Алпи. БДП во регионот во 2006 г. изнесувал 130.178 милиони евра (27.095 евра по глава на жител).

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Најголеми градови во регионот се Марсеј, Ница, Тулон и Екс ан Прованс, сите со население над 100.256 жители (попис 1999). Најбогат град е Ница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]