Антиб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Антиб
Antibes
Поглед на Антиб од Средоземното Море
Поглед на Антиб од Средоземното Море
Грб на Антиб
Антиб is located in Франција
Антиб
Антиб
Координати: 43°34′51″ N; 7°07′26″ E / 43.5808° СГШ; 7.1239° ИГД / 43.5808; 7.1239Координати: 43°34′51″ N; 7°07′26″ E / 43.5808° СГШ; 7.1239° ИГД / 43.5808; 7.1239
ЗемјаФранција
РегионПрованса-Алпи-Азурен Брег
ДепартманПриморски Алпи
ОкругГрас
Општ. заедницаСофија Антиполис
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Жан Леонети
Површина126,48 км2 (1,022 ми2)
Население (2008)276.994
 • Густина29/км2 (75/ми2)
INSEE/Пошт. бр.06004 / 06600
Надм. висина0 м
(прос. 9 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Антиб (француски: Antibes, окситански: Antíbol) — град во департманот Приморски Алпи, Франција, сместен на бреговите на Француската ривиера, помеѓу градовите Ница и Кан.

Антиб е луксузен и познат туристички центар во јужна Франција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]