Ајачо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајачо
Aiacciu
Ajaccio Port JPG2.jpg
Знаме на Ајачо
Знаме
Грб на Ајачо
Грб
Ајачо is located in Франција
Ајачо
Ајачо
Местоположба во регионот Корзика
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Corse" nor "Шаблон:Location map France Corse" exists|160px|Ајачо is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/France Corse" nor "Шаблон:Location map France Corse" exists]]
Ајачо
Координати: 41°55′36″ N; 8°44′13″ E / 41.9267° СГШ; 8.7369° ИГД / 41.9267; 8.7369Координати: 41°55′36″ N; 8°44′13″ E / 41.9267° СГШ; 8.7369° ИГД / 41.9267; 8.7369
ЗемјаФранција
РегионКорзика
ДепартманЈужна Корзика
ОкругАјачо
Општ. заедницаПо Ајачин
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Симон Ренучи
Површина182,03 км2 (3,167 ми2)
Население (2010)265,542
 • Густина0,0.080/км2 (0,021/ми2)
INSEE/Пошт. бр.2A004 / 20000
Надм. висина0 м
(прос. 38 м)
Мреж. местоhttp://www.ajaccio.fr/
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Ајачо (латински: Adiacium; француски: Ajaccio; корзикански: Aiacciu; италијански: Ajaccio) — град на островот Корзика и административен центар на истоимениот департман и регион во Франција. Ајачо е најголемиот град на овој средоземен остров и до 2018 г. бил седиште на департманот Јужна Корзика пред неговото укинување.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Ајачо“ . Енциклопедија Британика (изд. XI.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. National Commission for Decentralised cooperation 20 мај 2013 (француски)

Надворешни врскиExternal links[уреди | уреди извор]