Палма де Мајорка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Палма де Мајорка
Град, Комарка и Општинa
Палма
Поглед на обалата на Палма, од Замокот Белвер
Поглед на обалата на Палма, од Замокот Белвер
Знаме на Палма де Мајорка
Знаме
Грб на Палма де Мајорка
Грб
Прекар(и): Ciutat de Mallorca (commonly shortened to Ciutat)
Палма преставена со Мајорка
Палма преставена со Мајорка
Држава Шпанија
Автономна општина Балеарски Острови
Покраина Балеарски Острови
Острови во ШпанијаШаблон:Country data Majorca
КомаркаПалма
Judicial districtПалма
Основана124 BC
Административна HQПалма
Управа
 • ВидОпштинска соработка
 • ОрганAjuntament de Palma
 • ГрадоначалникХозе Хила Варгас (PSIB-PSOE)
Површина
 • Град, Комарка и Општинa208,63 км2 (8,055 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001300000013 м
Население (2009)
 • Град, Комарка и Општинa401.270
 • Густина19/км2 (50/ми2)
 • Градскo621.000[1]
Демонимpalmesà-ana (ca)
palmesano-na (es)
Часовен појасCentral European Time (UTC+1)
 • Лете (DST)Central European Summer Time (UTC+2)
Postal code070XX
Dialing code971
Мреж. местоwww.palma.cat

Палма (/ˈстрɑːlmə//ˈpɑːlmə/ или /ˈстрɑːмə//ˈpɑːmə/, каталонски изговор: [ˈpalmə], шпански изговор: [ˈpalma]), често се нарекува Палма де Мајорка, е главниот и најголемиот град на автономна заедница на Балеарските Острови во Шпанија. Тој се наоѓа на јужниот брег на островот Majoрка на заливот на Палма. Според пописот на население од 2009 година, Палма имала 401,270 жители, додека со целата градска област целокупното насление изнесувало 621,000 жител, и со тоа претставувала дванаесеттата најголемата градска област на Шпанија. Речиси половина од вкупното население на Mајорка живеат во Палма. На архипелагот Кабрера, иако широко одделени од Палма,  административно се сметаат за составен дел на општината. Аеродромот Палма де Мајорка опслужува над 22 милиони патници годишно.

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Demographia: World Urban Areas - Demographia, 2015