Прејди на содржината

Список на градови во Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Градови во Шпанија)
Градски подрaчја во Шпанија со повеќе од 300 илјади жители

Кралството Шпанија спаѓа во најголемите и најбројните држави во Европа, па и шпанските градови се важни за континентот. Така, главниот град на Шпанија, Мадрид според бројот на жители на потесното подрачје е трет во целата Европска унија (после Лондон и Берлин, а пред Рим и Париз), додека Барселона според некои показатели е најголем град во Европската унија без статус на главен град.

Шпанија ја карактеризира и висок степен на урбанизација, посебно во подрачјата на поголемите градови (Мадрид, Барселона), додека пространите подрачја, посебно во внатрешноста (средишната и многу сушна висорамнина Мезета), е скоро празна и без значајни градови.

Називи за град[уреди | уреди извор]

Мадрид
Барселона
Валенсија

Во Шпанија постојат четири службени јазици - шпански, каталонски, баскиски и галисиски. Затоа постојат и четири официјални називи за град:

Градски подрaчја[уреди | уреди извор]

Како и во повеќето држави и во Шпанија многу градови ги надминале своите управни подрачја и создале бројни предградија. Ова посебно е важно во случајот со Мадрид и Барселона.

10 најголеми градски подрачја во Шпанија во 2007 г. (според ЕСПОН):

Бр. Име Изворно Население (2007) Авт. заедница
1. Мадрид Madrid 5.263.0005.263.000 Мадрид
2. Барселона Barcelona 4.251.0004.251.000 Каталонија
3. Валенсија Valencia 1.499.0001.499.000 Валенсија
4. Севиља Sevilla 1.262.0001.262.000 Андалусија
5. Билбао Bilbao 947.000947.000 Баскија
6. Малага Málaga 844.000844.000 Андалусија
7. Овиедо-Хихон Oviedo–Gijón 844.000844.000 Астурија
8. Аликанте-Елче Alicante–Elche 793.000793.000 Валенсија
9. Лас Палмас Las Palmas de Gran Canaria 640.000640.000 Канарски Острови
10. Сарагоса Zaragoza 639.000639.000 Арагон

Список на градови со преку 100 илјади жители[уреди | уреди извор]

Севиља
Сарагоса
Малага
Мурсија
Палма де Мајорка
Билбао
Лас Палмас
Толедо
А Коруња

Пописот на градовите е направен според податоците за 2009 г.[1]

  • 1) Со задебелени букви се означени градовите - седишта шпанските покраини (политички и/или судски)
  • 2) Со закосени букви се означени предградијата на поголемите градови
р.бр. име официјално име број на жители 2009 г. Авт. заедница
1. Мадрид Madrid 3.213.2713.213.271 Мадрид
2. Барселона Barcelona 1.621.5371.621.537 Каталонија
3. Валенсија Valencia 814.208814.208 Валенсија
4. Севиља Sevilla 703.206703.206 Андалусија
5. Сарагоса Zaragoza 674.317674.317 Арагон
6. Малага Málaga 568.305568.305 Андалусија
7. Мурсија Murcia 436.870436.870 Мурсија
8. Палма де Мајорка Palma de Mallorca 401.270401.270 Балеарска острва
9. Лас Палмас Las Palmas de Gran Canaria 381.847381.847 Канарски Острови
10. Билбао Bilbao 354.860354.860 Баскија
11. Аликанте Alicante 334.757334.757 Валенсија
12. Кордоба Córdoba 328.428328.428 Андалусија
13. Ваљадолид Valladolid 317.864317.864 Кастиља и Леон
14. Виго Vigo 297.332297.332 Галисија
15. Хихон Gijón 277.554277.554 Астурија
16. Оспиталет де Љобрегат Hospitalet de Llobregat 257.038257.038 Каталонија
17. А Коруња La Coruña 246.056246.056 Галисија
18. Виторија Vitoria 235.661235.661 Баскија
19. Гранада Granada 234.325234.325 Андалусија
20. Елче Elche 230.112230.112 Валенсија
21. Овиедо Oviedo 224.005224.005 Астурија
22. Санта Крус де Тенерифе Santa Cruz de Tenerife de Tenerife 222.417222.417 Канарски Острови
23. Бадалона Badalona 219.547219.547 Каталонија
24. Картахена Cartagena 211.996211.996 Мурсија
25. Тараса Tarrasa 210.941210.941 Каталонија
26. Херез де ла Фронтера Jerez de la Frontera 207.532207.532 Андалусија
27. Сабадел Sabadell 206.493206.493 Каталонија
28. Мостолес Móstoles 206.478206.478 Мадрид
29. Алкала де Енарес Alcalá de Henares 204.574204.574 Мадрид
30. Памплона Pamplona 198.491198.491 Навара
31. Фуенлабрада Fuenlabrada 197.836197.836 Мадрид
32. Алмериа Almería 188.810188.810 Андалусија
33. Леганес Leganés 186.066186.066 Мадрид
34. Сан Себастиан San Sebastián 185.357185.357 Баскија
35. Сантандер Santander 182.700182.700 Кантабрија
36. Кастељон де ла Плана Castellón de la Plana 180.005180.005 Валенсија
37. Бургос Burgos 178.966178.966 Кастиља и Леон
38. Албасете Albacete 169.716169.716 Кастиља-Ла Манча
39. Алкоркон Alcorcón 167.967167.967 Мадрид
40. Хетафе Getafe 167.164167.164 Мадрид
41. Саламанка Salamanca 155.619155.619 Кастиља и Леон
42. Логроњо Logroño 152.107152.107 Ла Риоха
43. Сан кристобал де ла Лагуна San Cristóbal de la Laguna 150.661150.661 Канарски Острови
44. Уелва Huelva 148.806148.806 Андалусија
45. Бадахос Badajoz 148.334148.334 Естремадура
46. Тарагона Tarragona 140.323140.323 Каталонија
47. Љеида Lleida 135.919135.919 Каталонија
48. Марбела Marbella 134.623134.623 Андалусија
49. Леон León 134.305134.305 Кастиља и Леон
50. Кадис Cádiz 126.766126.766 Андалусија
51. Дос Ерманас Dos Hermanas 122.943122.943 Андалусија
52. Матаро Mataró 121.722121.722 Каталонија
53. Санта Кулома де Граманет Santa Coloma de Gramanet 119.717119.717 Каталонија
54. Торехон де Ардос Torrejón de Ardoz 118.162118.162 Мадрид
55. Хаен Jaén 116.557116.557 Андалусија
56. Алхесирас Algeciras 116.209116.209 Андалусија
57. Парла Parla 115.611115.611 Мадрид
58. Алкобендас Alcobendas 109.104109.104 Мадрид
59. Оуренсе Orense 107.742107.742 Галисија
60. Реус Reus 107.118107.118 Каталонија
61. Торевела Torrevieja 101.792101.792 Валенсија
62. Телде Telde 100.015100.015 Канарски Острови

Важни градови со помалку од 100 илјади жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Population Figures referring to 01/01/2009 Instituto Nacional de Estadística