Архипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Архипелаг е група на острови. Зборот потекнува од старогрчките зборови ἀρχι-/архи, што значи “Над“ или “главен“, и πέλαγος/пелагос, што значи “море“.