Мајорка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мајорка
Mallorca
Знаме на Мајорка
Мајорка се наоѓа во Шпанија
Мајорка (Шпанија)

Localització de Mallorca respecte les Illes Balears.svg Локација во автономната заедница Балеарски Острови
Географија
Местоположба Средоземно Море
Координати
Архипелаг Балеарски Острови
Вкупно острови 5
Поважни острови Балеарски Острови
Површина 3.640,11 км2
Макс. надм. височ. 1.445 м
Земја
 Шпанија
Покраина Балеарски Острови
Најголем град Палма (нас. 404,681)
Демографија
Население 875,277 (2015)
Густина 240,45 /км2

Мајорка (шпански и каталонски: Mallorca) е најголем остров во Шпанија. Се наоѓа во Средоземното Море и е дел од архипелагот Балеарски Острови.

Црквата Св. Никола

Како и другите острови тука, и овој е позната туристичка дестинација и синоним за масовен туризам. Името потекнува од латинскиот јазик, а означува "голем". Главниот град на островот, Палма де Малјорка е исто така главен град на покраината Балеарски Острови.

Палма де Мајорка