Менорка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Менорка
Minorca
Изворно име Menorca
LocationMenorca2.png
Localització de Menorca respecte les Illes Balears.svg
Географија
Местоположба Средоземно Море
Координати
Архипелаг Балеарски Острови
Површина 695 км2
Макс. надм. височ. 358 м
Највисока точка Монте Торо
Земја
Шпанија
Автономна заедница Балеарски Острови
Округ Балеарски Острови
Најголем град Махон (нас. 29,321)
Демографија
Население 94,383 (1 јануари, 2010)
Густина 135,67 /км2

Менорка (Menorca и на каталонски и шпански; од латински Balearis Minor, подоцна Minorica "помал остров") е еден од Балеарските Острови кои се наоѓаат во Средоземно Море и припаѓаат на Шпанија. Името го доби бидејќи е помал од соседниот остров Малјорка. Има околу 88.000 жители, а највисоката точка изнесува 358 метри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Википатување има туристички водич за Menorca.