Сен Дени (Реинион)

Координати: 20°52′44″S 55°26′53″E / 20.8789° ЈГШ; 55.4481° ИГД / -20.8789; 55.4481
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сен Дени
Saint-Denis
Панорама на Сен Дени
Координати: 20°52′44″S 55°26′53″E / 20.8789° ЈГШ; 55.4481° ИГД / -20.8789; 55.4481
ЗемјаФранција
ОкругСен Дени, Реинион
Кантонглавен на 9 кантони
Општ. заедницаCINOR
Управа
 • Градоначалник (2001-2007) Рене-Пол Викторија
Население 1
133,700
131,557
INSEE/Пошт. бр.97411
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сен Дени (фр. Saint-Denis) — префектура (главен град) на францускиот прекуморски регион и департман Реинион, во Индискиот Океан. Се наоѓа на најсеверната точка на островот, близу устието на реката Сен Дени.

Сен Дени е најнаселената општина во француските прекуморски департмани. Според пописот во 1999 г., градското подрачје броело 158.139 жители, од кое 131.557 во самиот град, а останатите во блиската општина Сент-Мари.

Историја[уреди | уреди извор]

Поранешното градско собрание и „Столбот на победата“

Сен Дени го основал Етјен Рењо во 1669, а во 1738 станува главен град на Сен Дени.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Најблискиот аеродром е Ролан Гарос кој воедно е главниот меѓународен аеродром на Реинион. Започнувајќи со 2008, во местото се гради посебен трамвајски воз кој ќе го поврзува градот со аеродромот, како и со блиското место Сен-Пол.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Атракции[уреди | уреди извор]

  • Музеј на Леон Дјеркс (Musée Léon Dierx) - уметничка галерија и музеј
  • Државни градини (Jardin de l'Etat) - јавни градини - во нив има и природонаучен музеј)
  • Ле Баршоа (Le Barachois) - крајбрежен парк
  • Пишана Карпа (La Roche Écrite) - 15 km јужно од градот. Планински врв над Сен Дени кој овозможува мошне импресивен поглед врз градот.

Хотели[уреди | уреди извор]

Меѓу меѓународните хотели во Сен Дени се вбројуваат: Mercure Creolia Hotel, Austral Hotel и Best Western.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Виетнамскиот принц Бао Ванг, син на царот Дуј Тан е роден и живее во Сен Дени со семејството.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]