Прекуморски региони на Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на прекуморските територии на Франција

Прекуморските региони (француски: Région d'outre-mer) е назив на прекуморските департмани на Франција кои имаат слични надлежности како регионите во континентална Франција. Овие надлежности ги добиле во 1982 г, со законот за децентрализација (регионални совети и други регионални надлежности).

Тие се:

Свети Пјер и Микелон некогаш бил прекуморски департман, но во 1985 станал територијална заедница.

Надлежности[уреди | уреди извор]

Како составни делови на Франција, прекуморските региони се претставени во Националното собрание, Сенатот и Економско-социјалниот совет, избираат член во Европскиот парламент и го користат еврото како валута.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]