Тангер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Taнгер
Bay of Tangier
Bay of Tangier
Знаме на Taнгер
Знаме
Координати: 35°46′ СГШ 5°48′ ЗГД / 
Држава Flag of Morocco.svg Мароко
Регион Тангер-Тетуан
Најг. вис. 145 m (476 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (2014)
 • Вкупно 974.000
 • Ранг 3-ти

Тангер (طنچةТанџа на берберски и арапски, Tánger на шпански и Tanger на француски) е град во северен Мароко со население од 669,685 жители во 2004, a во 2014 имаше 974,000. Тој се наоѓа на северноафриканскиот брег, на западниот влез на Гибралтарскиот Проток каде медитеранот се среќава со Атлантскиот Океан, кај 'ртот Спартел. Тангер е седиште на регионот Тангер-Тетуан.

Тингис, сега Тангер е антички феникиски град. Античките монети го нарекуваат градот Тенга или Тинга и Титга, а грчките и латинските автори давале најразлични варијации на името.