Мец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Cathedrale metz 2003.jpg
Катедрала Ст.Етјен во Мец
Знаме на Мец
Грб на Мец
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Мец-Град
Општ. заедница Метропола Мец
Градоначалник Доминик Грос (СП)
(2008-2014)
Статистики
Површина1 41,9 км²
Население1 124.500 жит.  
 - Ранг 28. град во Франција
 - Густина 2971 жит/км²
Урбана област 363 km2 (140 sq mi)
(1999)
 - Население 322,526 (1999)
Метро. област 1.837 km2 (709 sq mi)
(1999)
 - Население 429,588 (1999)
Часовен појас CET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр. 57463/ 57000
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Мец (француски: Metz) е град во североисточна Франција и главен град на департманот Мозел и регионот Лорена. Низ градот минуваат реките Сел и Мозел.


Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Градот е познат по својата зградите обоени со жолт вар. Исто така е познат и како “зелен град” (25 м² по жител од градот се паркови,градини,зеленила.). Според Њу Јорк Тајмс Мец е 39. најпопуларно место за туристите (2009).

  • Сент Етјен готска катедрала со витражни прозорци дизајнирана од Марк Шагал е најпозната катедрала во градот.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Мец е збратимен со: