Прејди на содржината

Мозел (река)

Координати: 50°21′58″N 7°36′25″E / 50.36611° СГШ; 7.60694° ИГД / 50.36611; 7.60694 (Rhine-Moselle)
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мозел)
Мозел
Местоположба
Физички особености
УстиеРајна
50°21′58″N 7°36′25″E / 50.36611° СГШ; 7.60694° ИГД / 50.36611; 7.60694 (Rhine-Moselle)
Должина545
Особености на сливот
Мозел кај Бајлштајн

Мозел (француски: Moselle, германски: Mosel; луксембуршки: Musel) — река што тече низ Франција, Луксембург и Германија. Таа е лева притока на Рајна, во која се влева кај Кобленц. Мал дел од речното подрачје на Белгија истекува во Мозел преку реката Ур.

Името на реката е изведено од латинскиот поим Mosella („Мала Меза“). По неа се именувани два департмани во Франција: Мозел и Мерт и Мозел.

Речното корито на Меза е прилагодено за сообраќај на големи товарни бродови до должина до 110 м.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Мозел извира во западните падини на планината Алзашки Балон во венецот Вогези, па тече низ регионот Лорена западно од Вогезите. Во подолното течение во Германија, Мозелската долина ги разделува планинските краеви Ајфел и Хунсрик. Има вкупна должина од околу 546 км.

По течението на реката се среќаваат следниве населени места:

Притоки[уреди | уреди извор]

Стариот живописен град Бернкастел-Кис на реката Мозел.

Леви: Мадон, Теруан, Еш, Рип де Ма, Орн, Фенш, Гандер, Сир, Зауер, Кил, Залм, Лизер, Алф, Ендерт, Бролбах, Елцбах.

Десни: Мозелота, Волоња, Мерт, Сеј, Сар, Олевигер Бах, Авелсбах, Рувер, Фелер Бах, Дрон, Арингсбах, Каутенбах, Лицбах, Флаумбах, Алтлајер Бах, Бахбах, Ербах.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [„База на Елвис (германски)[[Категорија:Статии со надворешни врски на германски]]“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-10-28. Посетено на 2012-11-09. URL–wikilink conflict (help) База на Елвис (германски)]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]