Нете (Рајна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нете
The Nette at Mayen.
Нете кај Мајен.
Слив
Главен изворМодау 50°26′0.8″N 7°5′23.7″E / 50.433556° N; 7.089917° E / 50.433556; 7.089917 (Modau source)
562 м
УстиеМодау 50°25′42″N 7°26′56″E / 50.42833° N; 7.44889° E / 50.42833; 7.44889 (Modau mouth)
59 м
ТечениеРајнаСеверно Море
Речен системРајна
Сливна повр.372.398 км²
Физички особености
Должина59.1 км

Нете — мала река во Рајнска област-Пфалц, Германија, лева притока на Рајна. Таа извира во Ајфел, јужно од Нирбург. Нете тече источно низ Мајен пред да стигне во Рајна помеѓу Вајсентурм и Андернах.

Нете го има дадено името на едно од пивата на Кенигсбахер.