Ерфт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерфт
Erft Grevenbroich.jpg
Ерфт близу Грефенбројх
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворХимберг, близу Нетерсхајм, Ајфел
УстиеРајна
51°11′3″N 6°43′54″E / 51.18417° N; 6.73167° E / 51.18417; 6.73167Координати: 51°11′3″N 6°43′54″E / 51.18417° N; 6.73167° E / 51.18417; 6.73167
Физички особености
Должина103 км

Ерфт — река во Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Таа тече низ подножјето на Ајфел и се приклучува на Долна Рајна (лева притока) . Нејзиното потекло е близу Нетерсхајм и неговото устие во Нојс-Гримлингхаузен јужно од мостот Јозеф-Кардинал-Фрингс. Реката е 103 километри долга, што е значително пократко отколку што првично беше. Поради рударскиот површински коп на лигнит јаглен во Хамбахер Лох (Hambacher Loch), текот на реката требаше да биде променет.

Ерфт му го дал името на градот Ерфтштат, низ кого тече, како и на округот Рајна-Ерфт. Таа исто така тече низ градовите Бад Минстерајфел, Ојскирхен, Бергхајм, Бедбург и Грефенбројх.