Лана (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лана
Местоположба
Физички особености
Устиереката Рајна кај Ланштајн,
Рајнска област-Пфалц
50° 18′ 32″ СГШ, 7° 35′ 42″ ИГД
Особености на сливот

Лана (германски: Lahn) — река во Германија, десна притока на Рајна. Нејзиното течение минува низ сојузните покраини Северна Рајна-Вестфалија (23,0 км), Хесен (165,6 км) и Рајнската област-Пфалц (57,0 км).

Извира во Ротаргебирге, највисокиот дел од областа Зауерланд. Со Рајна се спојува во Ланштајн близу Кобленц. Поважни градови долж течението на Лана се Марбург, Гисен, Вецлар, Лимбург на Лана, Вајлбург и Бад Емс.

Притоки на Лана се реките Дил, Вајл и Ар. Долното течение има многу брани со преводници, овозможувајќи редовен бродски сообраќај од нејзината утока до Рункел. Северно од браната се користат и речни пловила, во мал потег кај Гисен.[1]

Поважни притоки[уреди | уреди извор]

Лана во Лимбург
Лебеди на Лана меѓу Гисен и Вецлар
Лана во Марбург
Лана во Диц
Лана кај Бухенау во Даутфетал
Име
Страна
Должина
[км]
Речно подрачје
[км2]
Утока
[по км на Лана]
Надм. вис. на утоката
[м] надм. вис.
Фојдинге (Риперсбах) лева 6,3 21,2 9,8 388
Илзе десна 8,4 11,8 10,5 382
Банфе десна 11,5 38,9 18,5 326
Ласфе лева 8,3 19,6 19,4 324
Перф десна 20,0 113,1 24,7 285
Даутфе лева 8,8 41,8 37,5 245
Ветшафт лева 29,0 196,2 56,3 192
Ом лева 59,7 983,8 58,7 188
Ална десна 19,1 92,0 77,1 172
Цвестер Ом лева 20,0 69,5 84,0 165
Залцбеде десна 27,6 137,8 87,4 164
Лумда лева 30,0 131,5 93,6 160
Визек лева 24,3 119,6 102,2 155
Бибер десна 13,6 34,7 105,1 151
Клебах лева 26,9 164,6 106,2 150
Вецбах лева 11,7 32,9 119,6 147
Дил десна 55,0 717,7 120,4 147
Золмсбах лева 24,6 112,5 128,1 141
Изербах (Метбах) лева 19,2 31,2 131,4 139
Улмбах десна 22,9 60,9 138,2 135
Каленбах десна 14,6 84,7 141,3 132
Вајл лева 46,6 247,9 149,4 130
Керкербах десна 20,7 70,2 176,0 112
Емсбах лева 39,1 321,8 181,0 110
Елббах десна 40,7 323,7 109
Ар лева 49,7 312,6 103
Дерсбах лева 32,0 114,0 94
Гелбах (Аубах) десна 39,7 221,2 93
Милбах лева 32,1 171,9 85
Емсбах десна 11,5 29,4 75

Општини по течението (низводно)[уреди | уреди извор]

Округ Зиген-Витгенштајн, Северна Рајна-Вестфалија[уреди | уреди извор]

Округ Марбург-Биденкопф, Хесен[уреди | уреди извор]

Округ Гисен, Хесен[уреди | уреди извор]

Округ Лана-Дил, Хесен[уреди | уреди извор]

Округ Лимбург-Вајлбург, Хесен[уреди | уреди извор]

Рајна-Лана, Рајнска област-Пфалц[уреди | уреди извор]

општински заедници:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Landesamt für Umwelt, Wasserwirtschaft und Gewerbeaufsicht (уред.): Hydrologischer Atlas Rheinland-Pfalz. Mainz, ноември 2005

Извори[уреди | уреди извор]

  • Losse, Michael (2007). Die Lahn Burgen und Schlösser (германски). Petersberg: Imhof Verlag. ISBN 978-3-86568-070-9.
  • Greule, Albrecht (1998). „Gewässernamenschichten im Flußgebiet der Lahn“ (германски). Наводот journal бара |journal= (help) во: Norbert Nail (уред.). Die Welt der Namen: Sechs namenkundliche Beiträge. Marburg: Schriften der Universitätsbibliothek Marburg. ISBN 3-8185-0251-X., стр. 1–17.
  • „Лана“ - Енциклопедија Британика (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]