Бад Емс (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бад Емс (герм. Verbandsgemeinde Bad Ems) е општинска заедница во округот Рајна-Лана (покраина Рајнска област-Пфалц), Германија. Седиштето се наоѓа во градот Бад Емс.

Општинската заедница се состои од следниве месни општини (Ortsgemeinden):

  1. Арцбах
  2. Бад Емс
  3. Бехелн
  4. Даузенау
  5. Кеменау
  6. Милен
  7. Ниферн
  8. Фахбах
  9. ФрихтКоординати: 50°20′17″ СГШ; 7°42′40″ ИГД / 50.338° СГШ; 7.711° ИГД / 50.338; 7.711