Рајна-Лана

Координати: 50°16′N 7°52′E / 50.267° СГШ; 7.867° ИГД / 50.267; 7.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајна-Лана
округ
Грб на Рајна-Лана
Земја Германија
ПокраинаРајнска област-Пфалц
СедиштеБад Емс
Површина
 • Вкупна782,3 км2 (3,020 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно122.574
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.EMS
Мреж. местоrhein-lahn-info.de

Рајна-Лана (герм. Rhein-Lahn-Kreis) — округ во источниот дел на покраината Рајнска област-Пфалц, Германија. Се граничи со окрузите (од север, надесно) Вестервалд, Лимбург-Вајлбург, Рајнгау-Таунус, Мајнц-Бинген, Рајна-Хунсрик, Мајен-Кобленц и безокружниот град Кобленц.

Историја[уреди | уреди извор]

Со Виенскиот конгрес, подрачјето било припоено кон војводството Насау. Во 1866 Насау ѝ припаднало на Прусија, па така во 1867 е создаден административниот регион Висбаден, и во негов состав окрузите Рајнгау и Унтерлан. Во 1885 округот Рајнгау бил претворен во округот Санкт Гоарсхаузен. Во 1969, двата округа се споени, образувајќи го округот Рајна-Лана.

Географија[уреди | уреди извор]

Како што може да се забележи од името, во округот течат две значајни реки. Рајна ја исцртува границата на запад, чија тесна долина е насадена со винова лоза. Реката Лана тече низ северниот дел на округот, па се влева во Рајна кај Ланштајн. Југот се одликува со ридест терен, и низ него се протега венецот Таунус.

Населени места[уреди | уреди извор]

Неврзан град
 1. Ланштајн
Општински заедници
 1. Арцбах
 2. Бад Емс1, 2
 3. Бехелн
 4. Даузенау
 5. Кеменау
 6. Милен
 7. Ниферн
 8. Фахбах
 9. Фрихт
 1. Ауел
 2. Борних
 3. Браубах2
 4. Вајер
 5. Вајзел
 6. Даксенхаузен
 7. Далхајм
 8. Дершајд
 9. Зауертал
 10. Камп-Борнхофен
 11. Кауб2
 12. Кестерт
 13. Ликерсхаузен
 14. Лиршајд
 15. Нохерн
 16. Остерспај
 17. Петерсберг
 18. Прат
 19. Рајхенберг
 20. Рајценхајн
 21. Санкт Гоарсхаузен1, 2
 22. Филзен
 1. Алтендиц
 2. Аул
 3. Балдуинштајн
 4. Бирленбах
 5. Вазенбах
 6. Гајлнау
 7. Гикинген
 8. Дернберг
 9. Диц1, 2
 10. Епенрод
 11. Иселбах
 12. Крамберг
 13. Лангеншајд
 14. Лауренбург
 15. Хајстенбах
 16. Хамбах
 17. Хиршберг
 18. Холцапел
 19. Холцхајм
 20. Хорхаузен
 21. Шајт
 22. Шарлотенберг
 23. Штајнсберг
 1. Бургшвалбах
 2. Калтенхолцхаузен
 3. Лорхајм
 4. Мудерсхаузен
 5. Нецбах
 6. Нидернајзен
 7. Обернајзен
 8. Флахт
 9. Ханштетен1
 10. Шисхајм
 1. Ајзигхофен
 2. Алендорф
 3. Бергхаузен
 4. Берндрот
 5. Бибрих
 6. Бремберг
 7. Гутенакер
 8. Дерсдорф
 9. Ебертсхаузен
 10. Ергесхаузен
 11. Каценелнбоген1, 2
 12. Кердорф
 13. Клингелбах
 14. Мителфишбах
 15. Нидертифенбах
 16. Оберфишбах
 17. Рекенрот
 18. Ретерт
 19. Рот
 20. Херолд
 21. Шенборн
 1. Атенхаузен
 2. Вајнер
 3. Винден
 4. Гајзиг
 5. Десигхофен
 6. Динетал
 7. Дорнхолцхаузен
 8. Зелбах
 9. Зингхофен
 10. Зулцбах
 11. Лолшид
 12. Миселберг
 13. Насау1, 2
 14. Обервис
 15. Обернхоф
 16. Пол
 17. Хемберг
 18. Цимершид
 19. Швајгхаузен
 1. Берг
 2. Бетендорф
 3. Богел
 4. Бух
 5. Вајденбах
 6. Велтерод
 7. Винтерверб
 8. Гемерих
 9. Дитарт
 10. Елсберг
 11. Ендлиххофен
 12. Ер
 13. Ешбах
 14. Касдорф
 15. Келбах
 16. Лаутерт
 17. Липорн
 18. Мариенфелс
 19. Милен
 20. Наштетен1, 2
 21. Нидербаххајм
 22. Нидервалменах
 23. Обербаххајм
 24. Обервалменах
 25. Обертифенбах
 26. Ретерсхајн
 27. Рупертсхофен
 28. Хајнау
 29. Химигхофен
 30. Холцхаузен на Хајде
 31. Хунцел
 32. Штрит
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2020 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


50°16′N 7°52′E / 50.267° СГШ; 7.867° ИГД / 50.267; 7.867