Лимбург-Вајлбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимбург-Вајлбург
округ
Грб на Лимбург-Вајлбург
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Гисен
СедиштеЛимбург
Површина
 • Вкупна738,44 км2 (28,511 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно172.291
 • Густина2,3/км2 (6,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LM
Мреж. местоwww.landkreis-limburg-weilburg.de

Лимбург-Вајлбург (герм. Limburg-Weilburg) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Лана-Дил, Горен Таунус, Рајнгау-Таунус, Рајна-Лана и Вестервалд.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1867 г. е создаден округот „Горна Лана“ со седиште во Вајлбург. Во 1886 г. е основан округот „Лимбург на Лана“ со седиште во Лимбург на Лана. Во 1974 двата округа се споени, образувајќи го Лимбург-Вајлбург.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот е сместен помеѓу планинските подрачја Вестервалд и Таунус. Главна река е Лана, притока на Рајна.

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Бад Камберг
 2. Вајлбург
 3. Лимбург на Лана
 4. Рункел
 5. Хадамар
 1. Безелих
 2. Брехен
 3. Вајлминстер
 4. Вајнбах
 5. Валдбрун
 6. Дорнбург
 7. Елбтал
 1. Елц
 2. Зелтерс
 3. Ленберг
 4. Менгерскирхен
 5. Меренберг
 6. Филмар
 7. Хинфелден

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°25′ N; 8°10′ E / 50.42° СГШ; 8.17° ИГД / 50.42; 8.17