Список на рурални окрузи во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Урбани окрузи во Германија
 •  Окрузи во Германија
 •  Слободни градови во Германија
 • Административна поделба на Германија по покраини, административни окрузи, окрузи и слободни градови

  Во Германија има вкупно 294 рурални окрузи (Kreise во Северна Рајна-Вестфалија и Шлезвиг-Холштајн и Landkreise во останатите покраини)[1]. Тука се прикажани и три окрузи од посебен вид, регионалната заедница Сарбрикен, регионот Хановер и градскиот регион Ахен, кои припаѓаат на Собранието на германски окрузи. Во продолжение, окрузите се поделени по поединечни сојузни покраини:

  • Баварија: 71
  • Баден-Виртемберг: 35
  • Бранденбург: 14
  • Долна Саксонија: 37 (вклучувајќи го регионот Хановер)
  • Мекленбург-Западна Померанија: 6
  • Рајнска област-Пфалц: 24
  • Саксонија: 10
  • Саксонија-Анхалт: 11
  • Сар: 6 (вклучувајќи ја регионалната заедница Сарбрикен)
  • Северна Рајна-Вестфалија: 31 (вклучувајќи го градскиот регион Ахен)
  • Тирингија: 17
  • Хесен: 21
  • Шлезвиг-Холштајн: 11

  Во продолжение е претставен азбучниот редослед на сите 294 окрузи со соодветните сојузни покраини и окружни седишта:

  Код[FN 1] Округ Покраина Окружно седиште Жит. [2] Повр. во км²[3] Жит. по км²
  07232 Ајфел Битбург-Прим Рајнска област-Пфалц Битбург 99.058 1626,10 61
  09771 Ајхах-Фридберг Баварија Ајхах 134.655 783,09 172
  16061 Ајхсфелд Тирингија Хајлбад Хајлигенштат 100.006 939,83 106
  09176 Ајхштет Баварија Ајхштет 132.881 1214,40 109
  08425 Алб-Дунав Баден-Виртемберг Улм[FN 2] 192.104 1357,32 142
  16077 Алтенбург Тирингија Алтенбург 89.393 569,08 157
  07132 Алтенкирхен Рајнска област-Пфалц Алтенкирхен 128.805 641,98 201
  09171 Алтетинг Баварија Алтетинг 111.516 569,36 196
  15081 Алтмарк Залцведел Саксонија-Анхалт Залцведел 83.173 2292,52 36
  07331 Алцај-Вормс Рајнска област-Пфалц Алцај 129.687 588,13 221
  09371 Амберг-Зулцбах Баварија Амберг[FN 2] 103.049 1255,80 82
  03451 Амерланд Долна Саксонија Вестерштеде 124.859 728,23 171
  09571 Ансбах Баварија Ансбах[FN 2] 184.591 1971,80 94
  15082 Анхалт-Битерфелд Саксонија-Анхалт Кетен 158.486 1452,71 109
  07131 Арвајлер Рајнска област-Пфалц Бад Нојенар-Арвајлер 130.086 786,95 165
  09772 Аугсбург Баварија Аугсбург[FN 2] 253.468 1071,10 237
  03452 Аурих Долна Саксонија Аурих 189.694 1287,20 147
  05334 Ахен[FN 3] Северна Рајна-Вестфалија Ахен 557.026 707,15 788
  09671 Ашафенбург Баварија Ашафенбург[FN 2] 174.200 699,21 249
  07332 Бад Диркхајм Рајнска област-Пфалц Бад Диркхајм 132.671 594,83 223
  09672 Бад Кисинген Баварија Бад Кисинген 103.235 1136,94 91
  07133 Бад Кројцнах Рајнска област-Пфалц Бад Кројцнах 158.345 863,72 183
  09173 Бад Телц-Волфратсхаузен Баварија Бад Телц 127.917 1110,67 115
  09472 Бајројт Баварија Бајројт[FN 2] 103.664 1273,09 81
  09471 Бамберг Баварија Бамберг[FN 2] 147.163 1167,37 126
  12060 Барним Бранденбург Еберсвалде 185.244 1494,33 124
  14625 Бауцен Саксонија Бауцен 299.758 2390,65 125
  08115 Беблинген Баден-Виртемберг Беблинген 381.281 617,83 617
  06431 Бергштрасе Хесен Хепенхајм 270.340 719,54 376
  15083 Берде Саксонија-Анхалт Халденслебен 170.923 2366,19 72
  07231 Бернкастел-Витлих Рајнска област-Пфалц Витлих 112.483 1177,70 96
  09172 Берхтесгаден Баварија Бад Рајхенхал 105.929 839,97 126
  08426 Биберах Баден-Виртемберг Биберах на Рис 194.019 1409,82 138
  07134 Биркенфелд Рајнска област-Пфалц Биркенфелд 80.951 778,61 104
  08435 Бодензе Баден-Виртемберг Фридрихсхафен 212.201 664,79 319
  05554 Боркен Северна Рајна-Вестфалија Боркен 371.339 1419,35 262
  08315 Брајсгау-Горен Шварцвалд Баден-Виртемберг Фрајбург во Брајсгау[FN 2] 257.343 1378,33 187
  15084 Бургенланд Саксонија-Анхалт Наумбург 178.846 1413,47 127
  09190 Вајлхајм-Шонгау Баварија Вајлхајм во Горна Баварија 135.478 966,46 140
  16071 Вајмар Тирингија Аполда 82.156 803,03 102
  09577 Вајсенбург-Гунценхаузен Баварија Вајсенбург во Баварија 94.734 970,90 98
  06635 Валдек-Франкенберг Хесен Корбах 156.406 1848,58 85
  08337 Валдсхут Баден-Виртемберг Валдсхут-Тинген 167.861 1131,19 148
  05570 Варендорф Северна Рајна-Вестфалија Варендорф 277.840 1316,80 211
  16063 Вартбург Тирингија Бад Залцунген 118.974 1304,80 91
  05170 Везел Северна Рајна-Вестфалија Везел 459.976 1042,50 441
  03461 Везермарш Долна Саксонија Браке 88.583 821,92 108
  06636 Вера-Мајснер Хесен Ешвеге 100.629 1024,70 98
  07143 Вестервалд Рајнска област-Пфалц Монтабаур 201.904 988,68 204
  06440 Ветерау Хесен Фридберг 308.339 1100,70 280
  09679 Вирцбург Баварија Вирцбург[FN 2] 162.302 967,56 168
  15091 Витенберг Саксонија-Анхалт Витенберг 124.953 1929,89 65
  03462 Витмунд Долна Саксонија Витмунд 56.926 656,68 87
  01053 Војводство Лауенбург Шлезвиг-Холштајн Рацебург 198.019 1263,00 157
  03158 Волфенбител Долна Саксонија Волфенбител 119.622 722,48 166
  07233 Вулканајфел Рајнска област-Пфалц Даун 60.646 910,98 67
  09479 Вунзидел Баварија Вунзидел 72.655 606,41 120
  09180 Гармиш-Партенкирхен Баварија Гармиш-Партенкирхен 88.424 1012,28 87
  08117 Гепинген Баден-Виртемберг Гепинген 252.749 642,36 393
  14626 Герлиц Саксонија Герлиц 252.725 2106,07 120
  07334 Гермерсхајм Рајнска област-Пфалц Гермерсхајм 129.013 463,27 278
  03159 Гетинген Долна Саксонија Гетинген 326.041 1753,41 186
  09774 Гинцбург Баварија Гинцбург 127.027 762,37 167
  06531 Гисен Хесен Гисен 270.688 854,64 317
  05754 Гитерсло Северна Рајна-Вестфалија Гитерсло 364.938 967,13 377
  03151 Гифхорн Долна Саксонија Гифхорн 176.523 1562,80 113
  09780 Горен Алгој Баварија Зонтхофен 156.008 1527,97 102
  06434 Горен Таунус Хесен Бад Хомбург 236.914 482,03 491
  12065 Горен Хафел Бранденбург Ораниенбург 212.914 1795,77 119
  12066 Горен Шпревалд-Лужица Бранденбург Зенфтенберг 109.371 1216,65 90
  03153 Гослар Долна Саксонија Гослар 136.292 965,07 141
  16067 Гота Тирингија Гота 134.908 935,59 144
  16076 Грајц Тирингија Грајц 97.398 843,49 115
  06433 Грос-Герау Хесен Грос-Герау 275.726 453,05 609
  03456 Грофовија Бентхајм Долна Саксонија Нордхорн 137.162 980,75 140
  12061 Даме-Шпревалд Бранденбург Либен 170.791 2261,09 76
  06432 Дармштат-Дибург Хесен Дармштат[FN 2] 297.844 658,51 452
  09174 Дахау Баварија Дахау 154.899 579,16 267
  09271 Дегендорф Баварија Дегендорф 119.478 861,13 139
  09773 Дилинген на Дунав Баварија Дилинген на Дунав 96.562 792,05 122
  09279 Динголфинг-Ландау Баварија Динголфинг 96.683 877,84 110
  03251 Дипхолц Долна Саксонија Дипхолц 217.089 1987,60 109
  05358 Дирен Северна Рајна-Вестфалија Дирен 264.638 941,39 281
  01051 Дитмаршен Шлезвиг-Холштајн Хајде 133.193 1428,20 93
  09778 Долен Алгој Баварија Минделхајм 145.341 1230,20 118
  07333 Донерсберг Рајнска област-Пфалц Кирххајмболанден 75.325 645,46 117
  09779 Дунав-Рис Баварија Донауверт 133.783 1274,60 105
  09175 Еберсберг Баварија Еберсберг 143.649 549,38 261
  12062 Елба-Елстер Бранденбург Херцберг 101.827 1889,30 54
  08316 Емендинген Баден-Виртемберг Емендинген 162.082 679,88 238
  03454 Емсланд Долна Саксонија Мепен 326.954 2881,40 113
  05954 Енепе-Рур Северна Рајна-Вестфалија Швелм 324.106 408,31 794
  08236 Енц Баден-Виртемберг Пфорцхајм[FN 2] 196.066 573,69 342
  09177 Ердинг Баварија Ердинг 138.182 870,72 159
  09572 Ерланген-Хехштат Баварија Ерланген[FN 2] 137.262 564,51 243
  08116 Еслинген Баден-Виртемберг Еслинген на Некар 524.127 641,50 817
  15088 Зале Саксонија-Анхалт Мерзебург 183.815 1433,41 128
  16075 Зале-Орла Тирингија Шлајц 80.312 1148,41 70
  16074 Зале-Холцланд Тирингија Ајзенберг 82.950 816,99 102
  16073 Залфелд-Рудолштат Тирингија Залфелд 103.199 1034,58 100
  15089 Залцланд Саксонија-Анхалт Бернбург 189.125 1425,86 133
  13075 Западна Померанија-Грајфсвалд Мекленбург-Западна Померанија Грајфсвалд 235.623 3927,00 60
  13073 Западна Померанија-Риген Мекленбург-Западна Померанија Штралзунд 224.702 3188,00 70
  01060 Зегеберг Шлезвиг-Холштајн Бад Зегеберг 277.175 1344,39 206
  16068 Земерда Тирингија Земерда 69.427 804,22 86
  05970 Зиген-Витгенштајн Северна Рајна-Вестфалија Зиген 276.944 1131,64 245
  08437 Зигмаринген Баден-Виртемберг Зигмаринген 130.772 1204,36 109
  05974 Зост Северна Рајна-Вестфалија Зост 301.785 1328,27 227
  16072 Зонеберг Тирингија Зонеберг 57.717 433,36 133
  16070 Илм Тирингија Арнштат 106.249 843,30 126
  03360 Илцен Долна Саксонија Илцен 92.389 1453,90 64
  08136 Источен Алб Баден-Виртемберг Ален 312.650 1511,57 207
  09777 Источен Алгој Баварија Марктобердорф 141.182 1395,09 101
  12068 Источен Пригниц-Рупин Бранденбург Нојрупин 98.861 2509,22 39
  01055 Источен Холштајн Шлезвиг-Холштајн Ојтин 200.539 1392,00 144
  15086 Јерихов Саксонија-Анхалт Бург 89.589 1576,66 57
  07340 Југозападен Пфалц Рајнска област-Пфалц Пирмазенс[FN 2] 94.831 953,67 99
  07337 Јужен Вински Пат Рајнска област-Пфалц Ландау во Пфалц[FN 2] 110.521 639,89 173
  07335 Кајзерслаутерн Рајнска област-Пфалц Кајзерслаутерн[FN 2] 105.979 639,85 166
  08235 Калв Баден-Виртемберг Калв 155.359 797,52 195
  09372 Кам Баварија Кам 127.998 1509,96 85
  08215 Карлсруе Баден-Виртемберг Карлсруе[FN 2] 435.841 1085,00 402
  06633 Касел Хесен Касел[FN 2] 236.764 1292,80 183
  09273 Келхајм Баварија Келхајм 123.058 1066,80 115
  16065 Кифхојзер Тирингија Зондерсхаузен 74.212 1035,13 72
  09675 Кицинген Баварија Кицинген 91.155 684,15 133
  05154 Клеве Северна Рајна-Вестфалија Клеве 312.465 1232,10 254
  03453 Клопенбург Долна Саксонија Клопенбург 170.682 1418,18 120
  09473 Кобург Баварија Кобург[FN 2] 86.747 590,44 147
  05558 Косфелд Северна Рајна-Вестфалија Косфелд 220.586 1110,20 199
  08335 Констанц Баден-Виртемберг Констанц 280.288 817,97 343
  07135 Кохем-Цел Рајнска област-Пфалц Кохем 61.375 719,42 85
  09476 Кронах Баварија Кронах 66.743 651,54 102
  07336 Кузел Рајнска област-Пфалц Кузел 70.219 573,41 122
  03352 Куксхафен Долна Саксонија Куксхафен 198.038 2072,57 96
  09477 Кулмбах Баварија Кулмбах 71.566 656,41 109
  14729 Лајпциг Саксонија Борна 258.139 1646,78 157
  06532 Лана-Дил Хесен Вецлар 253.319 1066,51 238
  09181 Ландсберг на Лех Баварија Ландсберг на Лех 120.302 804,49 150
  09274 Ландсхут Баварија Ландсхут[FN 2] 159.895 1348,07 119
  03457 Лер Долна Саксонија Лер 170.756 1086,03 157
  08336 Лерах Баден-Виртемберг Лерах 226.708 806,81 281
  06533 Лимбург-Вајлбург Хесен Лимбург на Лана 171.912 738,48 233
  09776 Линдау Баварија Линдау 81.981 323,37 254
  03355 Линебург Долна Саксонија Линебург 184.139 1323,35 139
  05766 Липе Северна Рајна-Вестфалија Детмолд 347.514 1246,29 279
  03354 Лихов-Даненберг Долна Саксонија Лихов 48.412 1220,46 40
  09478 Лихтенфелс Баварија Лихтенфелс 66.776 519,95 128
  08118 Лудвигсбург Баден-Виртемберг Лудвигсбург 534.074 686,82 778
  13076 Лудвигслуст-Пархим Мекленбург-Западна Померанија Пархим 211.779 4750,00 45
  07137 Мајен-Кобленц Рајнска област-Пфалц Кобленц[FN 2] 214.434 817,06 262
  06435 Мајна-Кинциг Хесен Гелнхаузен 420.552 1397,52 301
  08128 Мајна-Таубер Баден-Виртемберг Таубербишофсхајм 132.181 1304,42 101
  06436 Мајна-Таунус Хесен Хофхајм на Таунус 238.558 229,39 1040
  09677 Мајна-Шпесарт Баварија Карлштат 126.158 1321,41 95
  07339 Мајнц-Бинген Рајнска област-Пфалц Ингелхајм на Рајна 211.417 605,85 349
  14627 Мајсен Саксонија Мајсен 241.717 1452,39 166
  15087 Мансфелд-Јужен Харц Саксонија-Анхалт Зангерхаузен 134.942 1448,67 93
  06534 Марбург-Биденкопф Хесен Марбург 247.084 1262,56 196
  13071 Мекленбуршка Езерска Област Мекленбург-Западна Померанија Нојбранденбург 258.074 5468,00 47
  05962 Марковски Северна Рајна-Вестфалија Лиденшајд 410.222 1058,99 387
  12064 Меркиш-Одерланд Бранденбург Зелов 195.751 2127,99 92
  10042 Мерциг-Вадерн Сар Мерциг 103.243 555,13 186
  05158 Метман Северна Рајна-Вестфалија Метман 485.570 407,09 1193
  09183 Милдорф на Ин Баварија Милдорф на Ин 115.872 805,31 144
  09676 Милтенберг Баварија Милтенберг 128.743 715,68 180
  05770 Минден-Либеке Северна Рајна-Вестфалија Минден 310.409 1152,22 269
  09184 Минхен Баварија Минхен[FN 2] 350.473 667,27 525
  09182 Мисбах Баварија Мисбах 100.010 863,50 116
  08225 Некар-Оденвалд Баден-Виртемберг Мосбах 142.936 1126,29 127
  03256 Нинбург Долна Саксонија Нинбург 121.390 1398,90 87
  09574 Нирнберг Баварија Лауф на Пегниц 170.792 800,09 213
  09185 Нојбург-Шробенхаузен Баварија Нојбург на Дунав 97.303 739,75 132
  07138 Нојвид Рајнска област-Пфалц Нојвид 182.811 626,79 292
  09373 Нојмаркт во Горен Пфалц Баварија Нојмаркт во Горен Пфалц 134.573 1344,23 100
  10043 Нојнкирхен Сар Отвајлер 131.408 249,21 527
  09575 Нојштат на Ајш-Бад Виндсхајм Баварија Нојштат на Ајш 101.014 1267,40 80
  09374 Нојштат на Валднаб Баварија Нојштат на Валднаб 94.450 1429,70 66
  09775 Ној-Улм Баварија Ној-Улм 175.204 515,54 340
  16062 Нордхаузен Тирингија Нордхаузен 83.416 710,94 117
  03155 Нортхајм Долна Саксонија Нортхајм 132.285 1267,00 104
  05374 Горнобершки Северна Рајна-Вестфалија Гумерсбах 272.057 918,54 296
  06437 Оденвалд Хесен Ербах 96.703 623,97 155
  12067 Одра-Шпре Бранденбург Бесков 178.803 2242,71 80
  05366 Ојскирхен Северна Рајна-Вестфалија Ојскирхен 193.656 1248,86 155
  03458 Олденбург Долна Саксонија Вилдесхаузен 130.890 1063,06 123
  05966 Олпе Северна Рајна-Вестфалија Олпе 133.955 710,81 188
  08317 Ортенау Баден-Виртемберг Офенбург 420.106 1850,74 227
  03459 Оснабрик Долна Саксонија Оснабрик[FN 2] 358.080 2121,59 169
  03356 Остерхолц Долна Саксонија Остерхолц-Шармбек 113.928 650,73 175
  06438 Офенбах Хесен Диценбах 355.813 356,29 999
  05774 Падерборн Северна Рајна-Вестфалија Падерборн 307.839 1245,94 247
  03157 Пајне Долна Саксонија Пајне 134.801 534,73 252
  09275 Пасау Баварија Пасау[FN 2] 192.656 1530,04 126
  01056 Пинеберг Шлезвиг-Холштајн Пинеберг 316.103 664,23 476
  01057 Плен Шлезвиг-Холштајн Плен 128.686 1082,71 119
  12069 Потсдам-Мителмарк Бранденбург Бад Белциг 216.566 2575,05 84
  12070 Пригниц Бранденбург Перлеберг 76.158 2123,31 36
  09186 Пфафенхофен на Илм Баварија Пфафенхофен на Илм 128.227 760,75 169
  08436 Равенсбург Баден-Виртемберг Равенсбург 279.296 1631,80 171
  05362 Рајна-Ерфт Северна Рајна-Вестфалија Бергхајм 470.615 704,54 668
  05382 Рајна-Зиг Северна Рајна-Вестфалија Зигбург 600.764 1153,34 521
  07141 Рајна-Лана Рајнска област-Пфалц Бад Емс 122.297 782,31 156
  08226 Рајна-Некар Баден-Виртемберг Хајделберг[FN 2] 541.859 1061,72 510
  05162 Рајна-Нојс Северна Рајна-Вестфалија Нојс 451.730 576,33 784
  07338 Рајна-Пфалц Рајнска област-Пфалц Лудвигсхафен на Рајна[FN 2] 154.609 304,86 507
  07140 Рајна-Хунсрик Рајнска област-Пфалц Зимерн 103.163 962,94 107
  06439 Рајнгау-Таунус Хесен Бад Швалбах 187.160 811,48 231
  05378 Рајнско-бершки Северна Рајна-Вестфалија Бершки Гладбах 283.271 437,49 647
  08216 Раштат Баден-Виртемберг Раштат 227.474 738,82 308
  09276 Реген Баварија Реген 77.410 975,06 79
  09375 Регенсбург Баварија Регенсбург[FN 2] 194.070 1392,50 139
  05562 Реклингхаузен Северна Рајна-Вестфалија Реклингхаузен 614.137 760,36 808
  08119 Ремс-Мур Баден-Виртемберг Вајблинген 419.456 858,14 489
  09673 Рен-Грабфелд Баварија Бад Нојштат на Зале 79.635 1021,87 78
  01058 Рендсбург-Екернферде Шлезвиг-Холштајн Рендсбург 274.098 2185,90 125
  09187 Розенхајм Баварија Розенхајм[FN 2] 261.330 1439,50 182
  08415 Ројтлинген Баден-Виртемберг Ројтлинген 282.113 1094,04 258
  13072 Росток Мекленбург-Западна Померанија Гистров 215.794 3421,00 63
  09576 Рот Баварија Рот 126.749 895,18 142
  09277 Ротал-Ин Баварија Пфаркирхен 121.502 1281,60 95
  08325 Ротвајл Баден-Виртемберг Ротвајл 137.500 769,43 179
  03357 Ротенбург Долна Саксонија Ротенбург 163.782 2070,02 79
  14521 Рудни Планини Саксонија Анаберг-Буххолц 334.948 1828,35 183
  14628 Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини Саксонија Пирна 245.586 1653,64 149
  10046 Санкт Вендел Сар Санкт Вендел 87.007 476,14 183
  10041 Сарбрикен[FN 3] Сар Сабрикен 328.714 410,61 801
  10044 Сарлуј Сар Сарлуј 194.319 459,08 423
  10045 Сарпфалц Сар Хомбург 142.196 418,52 340
  14730 Северна Саксонија Саксонија Торгау 197.741 2020,08 98
  01054 Северна Фризија Шлезвиг-Холштајн Хузум 165.951 2046,98 81
  13074 Северозападен Мекленбург Мекленбург-Западна Померанија Висмар 157.322 2117,00 74
  14522 Средна Саксонија Саксонија Фрајберг 304.099 2112,40 144
  12072 Телтов-Флеминг Бранденбург Лукенвалде 169.997 2092,10 81
  08416 Тибинген Баден-Виртемберг Тибинген 221.837 519,16 427
  09377 Тиршенројт Баварија Тиршенројт 72.046 1085,08 66
  09189 Траунштајн Баварија Траунштајн 177.319 1534,00 116
  07235 Трир-Сарбург Рајнска област-Пфалц Трир[FN 2] 149.398 1091,00 137
  08327 Тутлинген Баден-Виртемберг Тутлинген 136.606 734,35 186
  12073 Укермарк Бранденбург Пренцлау 118.947 3058,10 39
  05978 Уна Северна Рајна-Вестфалија Уна 394.891 542,62 728
  16064 Унштрут-Хајних Тирингија Милхаузен 102.232 975,48 105
  03361 Ферден Долна Саксонија Ферден 137.133 787,69 174
  03460 Фехта Долна Саксонија Фехта 142.814 812,54 176
  05166 Фирзен Северна Рајна-Вестфалија Фирзен 298.863 563,26 531
  09179 Фирстенфелдбрук Баварија Фирстенфелдбрук 219.311 434,77 504
  09573 Фирт Баварија Цирндорф 117.853 307,56 383
  06535 Фогелсберг Хесен Лаутербах 105.643 1459,00 72
  14523 Фогтланд Саксонија Плауен 225.997 1309,85 173
  09474 Форххајм Баварија Форххајм 116.203 642,96 181
  09178 Фрајзинг Баварија Фрајзинг 180.007 801,76 225
  09272 Фрајунг-Графенау Баварија Фрајунг 78.362 984,21 80
  03455 Фризија Долна Саксонија Јефер 98.704 607,85 162
  08237 Фројденштат Баден-Виртемберг Фројденштат 116.233 870,68 133
  06631 Фулда Хесен Фулда 223.145 1380,40 162
  08135 Хајденхајм Баден-Виртемберг Хајденхајм на Бренц 130.527 627,12 208
  03358 Хајдекрајс Долна Саксонија Бад Фалингбостел 140.673 1873,50 75
  08125 Хајлброн Баден-Виртемберг Хајлброн[FN 2] 334.388 1100,00 304
  05370 Хајнсберг Северна Рајна-Вестфалија Хајнсберг 255.555 628,01 407
  03252 Хамелн-Пирмонт Долна Саксонија Хамелн 148.549 796,18 187
  03241 Хановер[FN 3] Долна Саксонија Хановер 1.157.115 2290,50 505
  03353 Харбург Долна Саксонија Винзен 254.431 1244,60 204
  15085 Харц Саксонија-Анхалт Халберштат 213.310 2104,19 101
  09674 Хасберге Баварија Хасфурт 84.384 956,52 88
  12063 Хафеланд Бранденбург Ратенов 162.996 1717,15 95
  05762 Хекстер Северна Рајна-Вестфалија Хекстер 140.251 1199,96 117
  03154 Хелмштет Долна Саксонија Хелмштет 91.297 673,80 135
  06632 Херсфелд-Ротенбург Хесен Бад Херсфелд 120.719 1097,20 110
  05758 Херфорд Северна Рајна-Вестфалија Херфорд 250.578 450,06 557
  16069 Хилдбургхаузен Тирингија Хилдбургхаузен 63.197 937,38 67
  03254 Хилдесхајм Долна Саксонија Хилдесхајм 275.817 1205,80 229
  08126 Хоенлое Баден-Виртемберг Кинцелзау 110.181 776,75 142
  03255 Холцминден Долна Саксонија Холцминден 70.458 692,48 102
  09475 Хоф Баварија Хоф[FN 2] 94.801 892,50 106
  05958 Горен Зауерланд Северна Рајна-Вестфалија Мешеде 259.777 1959,20 133
  14524 Цвикау Саксонија Цвикау 315.002 949,33 332
  03351 Целе Долна Саксонија Целе 179.011 1545,03 116
  08417 Цолерналб Баден-Виртемберг Балинген 188.595 917,71 206
  03257 Шаумбург Долна Саксонија Штатхаген 157.820 675,59 234
  09678 Швајнфурт Баварија Швајнфурт[FN 2] 115.445 841,29 137
  06634 Швалм-Едер Хесен Хомберг 179.673 1538,60 117
  09376 Швандорф Баварија Швандорф 147.872 1472,88 100
  08326 Шварцвалд-Бар Баден-Виртемберг Филинген-Швенинген 209.648 1025,24 204
  08127 Швебиш Хал Баден-Виртемберг Швебиш Хал 191.614 1484,06 129
  01059 Шлезвиг-Фленсбург Шлезвиг-Холштајн Шлезвиг 201.156 2071,59 97
  16066 Шмалкалден-Мајнинген Тирингија Мајнинген 124.916 1210,14 103
  12071 Шпре-Ниса Бранденбург Форст 113.720 1647,89 69
  03359 Штаде Долна Саксонија Штаде 204.512 1266,00 162
  01061 Штајнбург Шлезвиг-Холштајн Ицехо 131.013 1056,24 124
  05566 Штајнфурт Северна Рајна-Вестфалија Штајнфурт 448.220 1792,61 250
  09188 Штарнберг Баварија Штарнберг 136.667 488,01 280
  15090 Штендал Саксонија-Анхалт Штендал 111.190 2423,04 46
  01062 Штормарн Шлезвиг-Холштајн Бад Олдесло 244.156 766,27 319
  09278 Штраубинг-Боген Баварија Штраубинг[FN 2] 101.120 1202,24 84

  Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Окружен клуч: Првите две бројки ја означуваат сојузната покраина, најпрвин старите сојузни покраини од север кон југ (01-09), потоа Сар (10) и Берлин (11) и на крајот новите сојузни покраини во азбучен редослед (12-16), при што во овој список недостигаат сојузните покраини Хамбург (02), Бремен (04) и Берлин (11), бидејќи не се поделени на окрузи (видете Урбани окрузи во Германија).
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 2,18 2,19 2,20 2,21 2,22 2,23 2,24 2,25 2,26 2,27 2,28 2,29 2,30 2,31 Место на окружната администрација, иако самиот град не припаѓа на округот
  3. 3,0 3,1 3,2 Регионална заедница од посебен вид
   Градски регион Ахен: од 21 октомври 2009
   Регион Хановер: од 1 ноември 2001
   Регионална заедница Сарбрикен: од 1 јануари 2008, претходно од 1 јануари 1974 како Градска заедница Сарбрикен

  Поврзано[уреди | уреди извор]

  Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Translation: European Commission’s Directorate-General for Translation (DGT), Annex 5[мртва врска]
  2. Баден-Виртемберг: „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски) состојба 31 декември 2015
   Баварија: „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Бранденбург: „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2018
   Хесен: „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. 31 декември 2019. (германски) Stand 31 декември 2019
   Mecklenburg-Vorpommern: „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски) Stand 31 декември 2019
   Niedersachsen: „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Северна Рајна-Вестфалија: „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 17 јуни 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Рајнска област-Пфалц: „Општини во Германија по население на 31 декември 2019 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Сар: „Површина и население на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Сар. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Саксонија: „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Саксонија-Анхалт: „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски) состојба 31 декември 2019
   Шлезвиг-Холштајн: „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
   Тирингија: „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски) состојба 31 декември 2019
  3. Сојузна статистичка служба (GENESIS Online), 10 ноември 2009

  Надворешни врски[уреди | уреди извор]