Прејди на содржината

Везел (округ)

Координати: 51°40′N 6°40′E / 51.67° СГШ; 6.67° ИГД / 51.67; 6.67
Од Википедија — слободната енциклопедија
Везел
округ
Знаме на ВезелГрб на Везел
Карта
Земја Германија
ПокраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Адм. подр.Диселдорф
СедиштеВезел
Површина
 • Вкупна1,042,4 км2 (0,4.025 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно460.113
 • Густина440,000/км2 (1,100,000/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WES
Мреж. местоhttp://www.kreis-wesel.de

Везел (герм. Wesel) — округ во северозападниот дел на покраината Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Се граничи со окрузите Боркен, Реклингхаузен, слободните градови Ботроп, Оберхаузен, Дујсбург и Крефелд, како и окрузите Фирзен и Клеве.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот е создаден во 1975 г. со спојување на поранешните окрузи Динслакен, Мерс и Рес, формирани во 1816 г. со влегувањето на областа во составот на Прусија.

Географија[уреди | уреди извор]

Најважна река што тече низ округот е Рајна.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб на округот Везел На грбот е прикажана врба со 13 гранки, што ги симболизираат општините и градовите во округот. Зеленатата боја и дрвото го означуваат фактот што градот е обиколен со зелен појас. Грбот е доделен во 1978 г.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Везел
 2. Динсланкен
 3. Камп-Линтфорт
 4. Ксантен
 5. Мерс
 6. Нојкирхен-Флујн
 7. Рајнберг
 8. Ферде
 9. Хаминкелн
 1. Алпен
 2. Зонсбек
 3. Хинксе
 4. Шермбек

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

51°40′N 6°40′E / 51.67° СГШ; 6.67° ИГД / 51.67; 6.67