Прејди на содржината

Гармиш-Партенкирхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гармиш-Партенкирхен
Гармиш-Партенкирхен во септември 2009.
Гармиш-Партенкирхен во септември 2009.
Гармиш-Партенкирхен во септември 2009.
Грб на Гармиш-Партенкирхен
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Баварија
Адм. подрач. Горна Баварија
Округ Гармиш-Партенкирхен
Градоначалник Томас Шмид (Chr.Soziales Bündnis/Bürger für GAP e.V.)
Основни податоци
Површина 205,66 км2
Надм. височина 708 м
Население 27.253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GAP
Пошт. бр. 82467
Повик. бр. 08821
Портал www.gapa.de
Местоположба на Гармиш-Партенкирхен во рамките на округот Гармиш-Партенкирхен
Карта
Карта

Гармиш-Партенкирхен (германски: Garmisch-Partenkirchen) — град во германската федерална држава Баварија. Тој е една од 22-те општински центри во областа Гармиш-Партенкирхен .

Историја[уреди | уреди извор]

Двата града биле речиси 1100 години посебни заедници, сè додека Адолф Хитлер во 1935 година не ги наговорил градоначалниците на Гармиш и Партенкирхен да станат две села пред Зимските олимписки игри во 1936 година . Градовите останале обединети и често се викаат само „Гармиш“. Многу посетители ќе ја забележат модерната атмосфера на Гармиш, додека насликаните ѕидови и улици со камен на Партенкирхен даваат впечаток за минатото.

Поглед на Гармиш, слика на Антон Дола

Градот го поврзува автопат, како и железница со Минхен, Инсбрук, Ројт и најблиската Цугшпице, највисоката планина во Германија со висина од 2962. Поглед кон врвот е спектакуларен, а има и неколку планинарски патеки.

Во 1936 година градот бил домаќин на Зимските олимписки игри, Во 1978 година се одржа Светското првенство за алпско скијање, а на градот му било доделена организацијата на новото првенство во 2011 година.

Традиционално, на првиот ден од Новата година во Гармиш-Партенкирхен се одржува натпревар во ски скокови, како дел од Турнејата за четири скока . Во Гармиш се одржува и натпревари за Светското куп во скијање, најчесто на патеката Кандахар надвор од градот.

Гармиш-Партенкирхен е омилено одредиште за туристи кои сакаат скијање, санкање и пешачење и има една од најдобрите инфраструктури во Германија.

Во Гармиш-Партенкирхен се наоѓа Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ К. Маршал“. Центарот Маршал е финансиран од неколку земји, предводени е од американски персонал. Таа служи како конференциски центар за владите ширум светот, а особено од поранешниот СССР и Источна Европа. Мал број американски војници се сместени во градот кој водат рекреативен центар за вооружените сили (т.н. " Лодз Еделвајс ( Рунолист ) и област за пикник во предградијата на Гармиш.

Гармиш-Партенкирхен е родното место на Мајкл Ендеј, автор на „Бескрајни приказни“. Во Гармиш живеел и композиторот Рихард Штраус.

Исто така, градот важи и за монденско место. Се одликува со многу високи цени на недвижнини. Многу германски државјани, по пензионирањето, ги трошат заштедените пари на куќа (становите имаа во релативно мал број) во Гармиш-Партенкирхен, и одлучуваат да ги поминат пензионерските денови таму.

Градот се наоѓа на надморска височина од 708 метри. Површината на општината е 205.7. Во самиот град, живееле 24.995 жители според проценките од 2010 година . Просечната густина на населението е 126 жители. Поседува регионална шифра () 9180117.

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Место Држава Вид на соработка Од
Аспен САД партнерство 1966 година .
Лахти Финска партнерство 1987 година .
Шамони Франција партнерство 1973 година .
Извор [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)
  2. Савјет општина и региона Европе - Преглед међуопштинске сарадње, Посетено на 30. 6. 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]