Зондерсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зондерсхаузен
Поглед на центарот на градот
Поглед на центарот на градот
Грб на Зондерсхаузен
Зондерсхаузен is located in Германија
Зондерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градски единици 12
Градоначалник Јоаким Крајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 114,36 км2
Надм. височина 208 м
Население 21.513 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 188 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99701–99706
Повик. бр. 03632
Портал www.sondershausen.de
Местоположба на градот Зондерсхаузен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°22′N 10°52′E / 51.367° N; 10.867° E / 51.367; 10.867Координати: 51°22′N 10°52′E / 51.367° N; 10.867° E / 51.367; 10.867

Зондерсхаузен (германски: Sondershausen) — град во Тирингија, Германија, административен центар на округот Кифхојзер, сместен околу 50 километри северно од Ерфурт. На 1 декември 2007, поранешната општина Шернберг била припоена кон Зондерсхаузен.

До 1918 бил дел од кнежевството Шварцбург-Зондерсхаузен.

Географија[уреди | уреди извор]

Зондерсхаузен се наоѓа во Северна Тирингија и е сместен во нискиот планински масив помеѓу Хајнлајте (на север) и Виндлајте (на југ). Највисоката планина е Фрауенберг на запад од градот. Малата река Випер тече низ самиот град. Околу градот може да се најде мешана шума (особено букова).

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градски окрузи се:

 • Зондерсхаузен (центарот на градот)
 • Борнтал
 • Хазенхолц
 • Естертал
 • Бебра
 • Берка
 • Гросфура
 • Јеха
 • Јехабург
 • Штокхаузен
 • Гросбернтен
 • Химелсберг
 • Хоенебра
 • Именроде
 • Клајнбернтен
 • Шернберг
 • Штраусберг
 • Талебра

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)