Прејди на содржината

Волфершвенда

Координати: 51°14′12″N 10°48′10″E / 51.23667° СГШ; 10.80278° ИГД / 51.23667; 10.80278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волфершвенда
Селската црква во Волфершвенда
Селската црква во Волфершвенда
Селската црква во Волфершвенда
Волфершвенда во рамките на Германија
Волфершвенда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Николе Антон
Основни податоци
Површина 4,25 км2
Надм. височина 275 м
Население 151  (31 декември 2006)
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036370
Местоположба на Волфершвенда во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°14′12″N 10°48′10″E / 51.23667° СГШ; 10.80278° ИГД / 51.23667; 10.80278

Волфершвенда (германски: Wolferschwenda) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на работ на Тириншката Котлина, североисточно од Хајлингер Хеен, помеѓу општините Гросенерих и Фрајенбесинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]