Фрајенбесинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрајенбесинген
Селската црква
Селската црква
Фрајенбесинген is located in Германија
Фрајенбесинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Хелмут Пенцлер
Основни податоци
Површина 8,91 км2
Надм. височина 289 м
Население 223 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036370
Местоположба на Фрајенбесинген во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°14′0″N 10°46′0″E / 51.23333° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.23333; 10.76667Координати: 51°14′0″N 10°46′0″E / 51.23333° СГШ; 10.76667° ИГД / 51.23333; 10.76667

Фрајенбесинген (германски: Freienbessingen) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фрајенбесинген се наоѓа во Тириншката Котлина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]