Холцзусра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холцзусра
Селската црква
Селската црква
Холцзусра is located in Германија
Холцзусра
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Штефен Лупријан
Основни податоци
Површина 9,93 км2
Надм. височина 255 м
Население 265 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036020
Местоположба на Холцзусра во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°17′34″N 10°41′38″E / 51.29278° СГШ; 10.69389° ИГД / 51.29278; 10.69389Координати: 51°17′34″N 10°41′38″E / 51.29278° СГШ; 10.69389° ИГД / 51.29278; 10.69389

Холцзусра (германски: Holzsußra) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ местото тече потокот Урбах. Окружниот пат 4 го поврзува местото со Ебелебен на исток и Појкендорф на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]