Топфштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Топфштет
Дворецот во Нидертопфштет
Дворецот во Нидертопфштет
Грб на Топфштет
Топфштет is located in Германија
Топфштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Општ. заед. Гројсен
Месни единици 2
Градоначалник Рене Кемерер (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,78 км2
Надм. височина 175 м
Население 571 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99718
Повик. бр. 03636
Местоположба на Топфштет во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°14′58″N 10°57′32″E / 51.24944° СГШ; 10.95889° ИГД / 51.24944; 10.95889Координати: 51°14′58″N 10°57′32″E / 51.24944° СГШ; 10.95889° ИГД / 51.24944; 10.95889

Топфштет (германски: Topfstedt) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Топфштет се наоѓа на Тириншката Котлина. Местото се наоѓа околу 40 километри североисточно од покраинскиот главен град Ерфурт и 18 километри јужно од окружниот град Зондерсхаузен

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од Нидертопфштет и Обертопфштет. Обете места се оддалечени едно од друго околу еден километар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]