Рајнсдорф (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рајнсдорф
Селската црква во Рајнсдорф (2014 г.)
Селската црква во Рајнсдорф (2014 г.)
Грб на Рајнсдорф
Рајнсдорф (Тирингија) is located in Германија
Рајнсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Олаф Шмит
Основни податоци
Површина 11,17 км2
Надм. височина 130 м
Население 712 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Местоположба на Рајнсдорф во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Координати 51°20′0″N 11°16′0″E / 51.33333° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.33333; 11.26667Координати: 51°20′0″N 11°16′0″E / 51.33333° СГШ; 11.26667° ИГД / 51.33333; 11.26667

Рајнсдорф (германски: Reinsdorf) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу ридските масиви Голдене Ауе и Хоен Шреке. Околу еден километар од местото тече реката Унштрут.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]