Белштет

Координати: 51°16′23″N 10°47′18″E / 51.27306° СГШ; 10.78833° ИГД / 51.27306; 10.78833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белштет
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Белштет во рамките на Германија
Белштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Томас Тритхен (независен)
Основни податоци
Површина 4,77 км2
Надм. височина 225 м
Население 158 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036020
Местоположба на Белштет во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°16′23″N 10°47′18″E / 51.27306° СГШ; 10.78833° ИГД / 51.27306; 10.78833

Белштет (германски: Bellstedt) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Белштет се наоѓа во северозападниот дел на Тириншката Котлина. Местото се наоѓа 12 километри југозападно од Зондерсхаузен, како и 4 километри југоисточно од Ебелебен. Сместен е на левиот брег на реката Хелбе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]