Абтсбесинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абтсбесинген
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Абтсбесинген
Абтсбесинген во рамките на Германија
Абтсбесинген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градоначалник Бено Ердман
Основни податоци
Површина 14,09 км2
Надм. височина 260 м
Население 475 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99713
Повик. бр. 036020
Местоположба на Абтсбесинген во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°15′39″N 10°45′51″E / 51.26083° СГШ; 10.76417° ИГД / 51.26083; 10.76417Координати: 51°15′39″N 10°45′51″E / 51.26083° СГШ; 10.76417° ИГД / 51.26083; 10.76417

Абтсбесинген (германски: Abtsbessingen) — општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Абтсбесинген се наоѓа во северозападниот дел на Тириншката Котлина. Местото се наоѓа 14 километри југозападно од Зондерсхаузен, како и 3,5 километри југоисточно од Ебелебен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]