Кифхојзер (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кифхојзер
Kyffhäuserkreis

Округ
Thuringia kyf.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
Адм. цент.Зондерсхаузен
Површина
 • Вкупна1,035 км2 (400 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно75.009
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.KYF
Мреж. местоkyffhaeuser.de

Кифхојзер (германски: Kyffhäuserkreis) — округ во северниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се окрузите Мансфелд-Јужен Харц, Зале и Бургенланд во Саксонија-Анхалт и окрузите Земерда, Унштрут-Хајних, Ајхсфелд и Нордхаузен.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 12 век постоел замок на планинскиот масив Кифхојзер, кој бил изграден во текот на владеењето на императорот Фридрих Барбароса. Според локалната легенца, императорот не умрел, туку продолжил да спие во овој замок.

Од 1579 областа потпаднала кон територијата на Саксонија, а по 1815 била поделена помеѓу пруската покраина Саксонија и Шварцбург-Зондерсхаузен.

Во 1952 биле основани двата округа Артерн и Зондерсхаузен. Овие окрузи биле споени во 1994 со одредени мали промени, кога некои општини припаднале на други окрузи.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот е именуван по планинскиот масив „Кифхојзер“. Главна река во округот е Унштрут, која тече низ источниот дел на округот.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Главен симбол на грбот е лавот на грофовите од Шварцбург, кои историски гледано најмногу владееле со територијата на округот. Лавот држи штит на кој е претставен грбот на грофовите од Мансфелд, кои ја поседувале областа околу Артерн во 18 век. Трите зелени ридови во долниот дел го симболизираат планинскиот пејзаж со многу шума, големата брановита линија постои за реката Унштрут, додека малата за реката Випер.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Артерн
 2. Бад Франкенхаузен
 3. Ебелебен
 4. Рослебен
 5. Зондерсхаузен
 6. Вие
 1. Абтсбесинген
 2. Белштет
 3. Дондорф
 4. Фрајенбесинген
 5. Хелбединдорф
 6. Холцзусра
 7. Кифхојзерланд
 8. Рокштет
 9. Тирингенхаузен
 10. Волфершвенда
Општински заедници

1. Ан дер Шмике

 1. Бретлебен
 2. Ецлебен
 3. Горслебен
 4. Хаутерода
 5. Хелдрунген1, 2
 6. Хемлебен
 7. Оберхелдрунген
 8. Олдислебен

2. Гројсен

 1. Клинген2
 2. Гројсен1, 2
 3. Гросенерих2
 4. Нидербеза
 5. Обербеза
 6. Топфштет
 7. Требра
 8. Васерталебен
 9. Вестгројсен

3. Мителцентрум Артерн
[седиште: Артерн]

 1. Боркслебен
 2. Гехофен
 3. Хајгендорф
 4. Ихштет
 5. Калбсрит
 6. Менхпфифел-Николаусрит
 7. Наузиц
 8. Рајнсдорф
 9. Ринглебен
 10. Фојгтштет
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°20′ N; 10°55′ E / 51.33° N; 10.92° E / 51.33; 10.92