Хилдбургхаузен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хилдбургхаузен
Landkreis Hildburghausen

Округ
Thuringia hbn.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
Адм. цент.Хилдбургхаузен
Површина
 • Вкупна937 км2 (362 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно63.553
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HBN
Мреж. местоlandkreis-hildburghausen.de

Хилдбургхаузен (германски: Hildburghausen) — округ (Kreis) во Тирингија, Германија. Се граничи со (од запад надесно) округот Шмалкалден-Мајнинген, слободниот град Зул, окрузите Илм, Залфелд-Рудолштат и Зонеберг и покраината Баварија (окрузите Кобург, Хасберге и Рен-Грабфелд). Сместен на половина пат помеѓу планинските Рајнскиот Масив и Тирингиската Шума, округот во голем дел е ридест и богат со шума. Неговата територија е слично со онаа на поранешното војводство, Саксо-Хилдбургхаузен.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб на округот Хилдбургхаузен

Грбот прикажува:

 • хералдичкиот лав на Мајсен, претходникот на државата Саксонија
 • петелот ги прикажува грофовите од Хенеберг, кои владееле со областа до 1583
 • долу е симболот на бискупијата Вирцбург

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Ајсфелд
 2. Хилдбургхаузен
 3. Ремхилд
 4. Шлојзинген
 5. Темар
 1. Ауенгрунд
 2. Брин
 3. Масерберг
 4. Наетал-Валдау
 5. Заксенбрун
 6. Санкт Килијан
 7. Шлојзегрунд
 8. Фајлсдорф
Општински заедници

1. Фелдштајн
[седиште: Темар]

 1. Алштет
 2. Бајнерштат
 3. Бишофрод
 4. Дингслебен
 5. Еренберг
 6. Ајхенберг
 7. Гримелсхаузен
 8. Груб
 9. Хенфштет
 10. Клостер Фесра
 11. Ленгфелд
 12. Марисфелд
 13. Оберштат
 14. Ројрит
 15. Санкт Бернхард
 16. Шмехајм

2. Хелдбургер Унтерланд

 1. Бад Колберг-Хелдбург1, 2
 2. Гомпертсхаузен
 3. Хелинген
 4. Шлехтсарт
 5. Швајкерсхаузен
 6. Штрауфхајн
 7. Умерштат2
 8. Вестхаузен
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°25′ СГШ; 10°45′ ИГД / 50.42° СГШ; 10.75° ИГД / 50.42; 10.75