Груб (Тирингија)

Координати: 50°32′59″N 10°37′59″E / 50.54972° СГШ; 10.63306° ИГД / 50.54972; 10.63306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Груб
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Груб (Тирингија) во рамките на Германија
Груб (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Уве Трибел
Основни податоци
Површина 4,49 км2
Надм. височина 460 м
Население 159 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98530
Повик. бр. 036846
Портал www.vg-feldstein.de
Местоположба на Груб во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°32′59″N 10°37′59″E / 50.54972° СГШ; 10.63306° ИГД / 50.54972; 10.63306

Груб (германски: Grub) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Груб се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, јужно од градот Зул.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]