Дингслебен

Координати: 50°25′0″N 10°35′0″E / 50.41667° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.41667; 10.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дингслебен
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Дингслебен во рамките на Германија
Дингслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Штефи Хартлеб
Основни податоци
Површина 8,44 км2
Надм. височина 435 м
Население 240 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98646
Повик. бр. 036873
Местоположба на Дингслебен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°25′0″N 10°35′0″E / 50.41667° СГШ; 10.58333° ИГД / 50.41667; 10.58333

Дингслебен (германски: Dingsleben) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Дингслебен се наоѓа во триаголник помеѓу градовите Хилдбургхаузен, Ремхилд и Темар, во јужниот дел на покраината Тирингија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]