Штрауфхајн

Координати: 50°21′0″N 10°40′59″E / 50.35000° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.35000; 10.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штрауфхајн
Музеј „Две држави“ во Штројфдорф
Музеј „Две држави“ во Штројфдорф
Музеј „Две држави“ во Штројфдорф
Грб на Штрауфхајн
Штрауфхајн во рамките на Германија
Штрауфхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градоначалник Тино Кемпф (СГ)
Основни податоци
Површина 57,4 км2
Надм. височина 315 м
Население 2.691 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98646
Повик. бр. 03685, 036875
Портал www.gemeinde-straufhain.de
Местоположба на Штрауфхајн во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°21′0″N 10°40′59″E / 50.35000° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.35000; 10.68306

Штрауфхајн (германски: Straufhain) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Штрауфхајн е составена од следниве места:

  • Аделхаузен
  • Ајсхаузен
  • Линден
  • Масенхаузен
  • Зајдингштат
  • Софинтал
  • Штајнфелд
  • Штресенхаузен
  • Штројфдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]