Швајкерсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швајкерсхаузен
Поглед на Швајкерсхаузен
Поглед на Швајкерсхаузен
Швајкерсхаузен is located in Германија
Швајкерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Хелдбургер Унтерланд
Градоначалник Торстен Фишер
Основни податоци
Површина 9,75 км2
Надм. височина 340 м
Население 160 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98663
Повик. бр. 036871
Местоположба на Швајкерсхаузен во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°14′18″N 10°37′50″E / 50.23833° СГШ; 10.63056° ИГД / 50.23833; 10.63056Координати: 50°14′18″N 10°37′50″E / 50.23833° СГШ; 10.63056° ИГД / 50.23833; 10.63056

Швајкерсхаузен (германски: Schweickershausen) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Швајкерсхаузен се наоѓа во Хелдбургер Ланд, југозападно од градот Хелдбург, сместен во крајниот југ на покраината Тирингија. Голем дел од општинската граница е самата покраинска линија помеѓу Тирингија и Баварија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]