Фајлсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фајлсдорф
Поглед на Фајлсдорф
Поглед на Фајлсдорф
Грб на Фајлсдорф
Фајлсдорф is located in Германија
Фајлсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Месни единици 6
Градоначалник Херберт Хес
Основни податоци
Површина 30,9 км2
Надм. височина 390 м
Население 2.758 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98669
Повик. бр. 03685
Портал www.veilsdorf.de
Местоположба на Фајлсдорф во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Координати 50°23′59″N 10°49′0″E / 50.39972° СГШ; 10.81667° ИГД / 50.39972; 10.81667Координати: 50°23′59″N 10°49′0″E / 50.39972° СГШ; 10.81667° ИГД / 50.39972; 10.81667

Фајлсдорф (германски: Veilsdorf) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Средиштето на општината, Фајлсдорф, се наоѓа на брегот на реката Вера, која во самата општина е позната како Вебих.

Фајлсдорф се наоѓа во триаголник помеѓу градовите Хилдбурхаузен на запад, Ајсфелд на исток и Бад Родах на југ..

Општината се граничи со сојузната покраина Баварија.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фајлсдорф е составена од следниве единици:

  • Госмансрод
  • Хесберг
  • [Хечбах
  • Клостер Фајлсдорф
  • Шакендорф
  • Фајлсдорф

Фајлсдорф, заедно со Клостер Фајлсдорф и Шакендорф, создава една целина од околу 1.800 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]