Алштет (Тирингија)

Координати: 50°31′59″N 10°40′59″E / 50.53306° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.53306; 10.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алштет
Поглед на Алштет
Поглед на Алштет
Поглед на Алштет
Алштет во рамките на Германија
Алштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Анете Хаупт (СГ)
Основни податоци
Површина 2,34 км2
Надм. височина 460 м
Население 120 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98553
Повик. бр. 036873
Местоположба на Алштет во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°31′59″N 10°40′59″E / 50.53306° СГШ; 10.68306° ИГД / 50.53306; 10.68306

Алштет (германски: Ahlstädt) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Алштет се наоѓа во Природниот парк Тириншка Шума, околу 8 километри јужно од градот Зул.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]