Еренберг (Тирингија)

Координати: 50°28′0″N 10°39′0″E / 50.46667° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.46667; 10.65000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еренберг
Општинската зграда во Еренберг
Општинската зграда во Еренберг
Општинската зграда во Еренберг
Еренберг (Тирингија) во рамките на Германија
Еренберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Општ. заед. Фелдштајн
Градоначалник Хајко Шенхубер
Основни податоци
Површина 2,08 км2
Надм. височина 429 м
Население 182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98660
Повик. бр. 036873
Местоположба на Еренберг во рамките на округот Хилдбургхаузен
Карта
Карта
Координати 50°28′0″N 10°39′0″E / 50.46667° СГШ; 10.65000° ИГД / 50.46667; 10.65000

Еренберг (германски: Ehrenberg) — општина во округот Хилдбургхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Еренберг претставува најмала општина во целиот округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа југоисточно од манастирот Фесра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]