Фелдштајн (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фелдштајн (германски: Feldstein) е општинска заедница во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Темар, иако самиот не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Фелдштајн се состои од следниве општини:

 1. Алштет
 2. Бајнерштат
 3. Бишофрод
 4. Дингслебен
 5. Еренберг
 6. Ајхенберг
 7. Гримелсхаузен
 8. Груб
 1. Хенфштет
 2. Клостер Фесра
 3. Ленгфелд
 4. Марисфелд
 5. Оберштат
 6. Ројрит
 7. Санкт Бернхард
 8. Шмехајм

Координати: 50°30′00″ СГШ; 10°37′01″ ИГД / 50.500° СГШ; 10.617° ИГД / 50.500; 10.617