Рихајмер Берг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рихајмер Берг (германски: Riechheimer Berg) — општинска заедница во округот Илм, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Кирхајм.

Општинската заедница Рихајмер Берг се состои од следниве општини:

  1. Алкерслебен
  2. Беслебен-Вилерслебен
  3. Дорнхајм
  4. Елебен
  5. Елкслебен
  6. Кирхајм
  7. Остхаузен-Вилферсхаузен
  8. Рокхаузен
  9. Вицлебен

Координати: 50°50′49″ N; 11°02′35″ E / 50.847° N; 11.043° E / 50.847; 11.043