Прејди на содржината

Рихајмер Берг

Координати: 50°50′49″N 11°02′35″E / 50.847° СГШ; 11.043° ИГД / 50.847; 11.043
Од Википедија — слободната енциклопедија

Рихајмер Берг (германски: Riechheimer Berg) — општинска заедница во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во селото Кирххајм, кое не е дел од самата општинска заедница.

Општинската заедница Рихајмер Берг се состои од следниве општини:

  1. Алкерслебен
  2. Беслебен-Вилерслебен
  3. Дорнхајм
  4. Елебен
  5. Елкслебен
  6. Остхаузен-Вилферсхаузен
  7. Вицлебен

50°50′49″N 11°02′35″E / 50.847° СГШ; 11.043° ИГД / 50.847; 11.043