Прејди на содржината

Минхенбернсдорф (општинска заедница)

Координати: 50°49′01″N 11°55′59″E / 50.817° СГШ; 11.933° ИГД / 50.817; 11.933
Од Википедија — слободната енциклопедија

Минхенбернсдорф (германски: Münchenbernsdorf) — општинска заедница во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Минхенбернсдорф.

Општинската заедница Минхенбернсдорф се состои од следниве општини:

  1. Бока
  2. Хундхауптен
  3. Ледерхозе
  4. Линденкројц
  5. Минхенбернсдорф
  6. Зара
  7. Шварцбах
  8. Цедлиц

Градот Минхенбернсдорф е член и седиште на оваа административна заедница од 9 март 1992. Површината на оваа заедница е 69,61 км2 и има вкупно население од 6.659 жители (2006).

50°49′01″N 11°55′59″E / 50.817° СГШ; 11.933° ИГД / 50.817; 11.933