Ледерхозе

Координати: 50°48′N 11°55′E / 50.800° СГШ; 11.917° ИГД / 50.800; 11.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ледерхозе
Црква во Ледерхозе
Црква во Ледерхозе
Црква во Ледерхозе
Грб на Ледерхозе
Ледерхозе во рамките на Германија
Ледерхозе
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Клаус Даустер
Основни податоци
Површина 4,84 км2
Надм. височина 345 м
Население 264 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Портал www.rathaus-
muenchenbernsdorf.de
Местоположба на Ледерхозе во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°48′N 11°55′E / 50.800° СГШ; 11.917° ИГД / 50.800; 11.917

Ледерхозе (германски: Lederhose) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)