Прејди на содржината

Линденберг/Ајхсфелд

Координати: 51°28′N 10°16′E / 51.467° СГШ; 10.267° ИГД / 51.467; 10.267
Од Википедија — слободната енциклопедија

Линденберг/Ајхсфелд (германски: Lindenberg/Eichsfeld) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Тајстунген.

Општинската заедница Линденберг/Ајхсфелд се состои од следниве општини:

  1. Берлингероде
  2. Бреме
  3. Еклингероде
  4. Ферна
  5. Хундесхаген
  6. Тастунген
  7. Тајстунген
  8. Венде

51°28′N 10°16′E / 51.467° СГШ; 10.267° ИГД / 51.467; 10.267