Прејди на содржината

Розиц (општинска заедница)

Координати: 51°02′N 12°22′E / 51.033° СГШ; 12.367° ИГД / 51.033; 12.367
Од Википедија — слободната енциклопедија

51°02′N 12°22′E / 51.033° СГШ; 12.367° ИГД / 51.033; 12.367

Розиц (германски: Rositz) — општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Розиц.

Општинската заедница Розиц се состои од следниве општини:

  1. Крибич
  2. Ледла
  3. Монштаб
  4. Розиц