Прејди на содржината

Оберес Шпротентал

Координати: 50°52′01″N 12°16′59″E / 50.867° СГШ; 12.283° ИГД / 50.867; 12.283
Од Википедија — слободната енциклопедија

Оберес Шпротентал (германски: Oberes Sprottental) — општинска заедница во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Небдениц.

Општинската заедница Оберес Шпротентал се состои од следниве општини:

  1. Хојкевалде
  2. Јонасвалде
  3. Лебихау
  4. Небдениц
  5. Постерштајн
  6. Тонхаузен
  7. Фолмерсхајн
  8. Вилденбертен

50°52′01″N 12°16′59″E / 50.867° СГШ; 12.283° ИГД / 50.867; 12.283