Ам Браметал

Координати: 50°54′00″N 12°12′00″E / 50.900° СГШ; 12.200° ИГД / 50.900; 12.200
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ам Браметал (германски: Am Brahmetal) — општинска заедница во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1991, седиштето на општинската заедница е во Гросенштајн. Една година подоцна името на општинската заедница се променило од Оберес Шпротетал во Ам Браметал.

Општинската заедница Ам Браметал се состои од следниве општини:

  1. Бетенхаузен
  2. Браменау
  3. Гросенштајн
  4. Хиршфелд
  5. Корбусен
  6. Пелциг
  7. Рајхштет
  8. Швара

50°54′00″N 12°12′00″E / 50.900° СГШ; 12.200° ИГД / 50.900; 12.200